zákon o tržní síle
Skutečně by došlo přijetím novely o významné trží síle ke zdražení potravin?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Ne, k ničemu takovému by nedošlo. Došlo by k tomu, že by se alespoň trochu narovnala obrovská nerovnováha ve vztazích obchodní řetězec - dodavatel a došlo by k zlepšení kvality potravin. Zvýšení cen zabrání jejich vzájemná konkurence a navíc mají rezervu v neobvykle velkých maržích.
Je třeba vědět, že obchodní řetězce, které jsou až na jeden v zahraničních rukou (všimněte si - naše není distribuce potravin, většinou i vody, zásobníky plynu a značná část průmyslu - že by za to mohli zlí komunisté?) a ovládají 80% maloobchodního trhu potravin ČR. Je jich pouze asi 6 uskupení a jejich dodavatelů potravin jsou stovky. Proto mají naprosto dominantní postavení a vzájemné obchodní vztahy rovná se jednostranný diktát obchodních řetězců s tím, že je zajímá jediné - nakoupit za co nejnižší cenu. Naprosto je nezajímá kvalita, nutriční hodnota, ale jenom cena a to, aby potraviny byly zdravotně nezávadné.
Situace dospěla tak daleko, že ve stejném řetězci je u stejných potravin jiná kvalita u nás a jiná v jejich mateřských zemích. Ta u nás je nižší z důvodů, které jsem stručně popsal. Většinou probíhá "obchodní vztah" tak, že řetězec si nadiktuje zboží a jeho cenu, za kterou je převezme. Zaplatí třeba až za 60 dnů i když je má dávno prodané. No a potravinář si může vybrat. Buďto se do ceny vleze (podle toho volí suroviny) a fabrika mu běží dál a nebo nevleze a může zavřít výrobu, protože bez řetězce své zboží nedostane na trh.
Takže novela zákona o významné tržní síle, ano a jen houšť a větší kapky!