Maximální rozsah určí ministerstvo školství. Změny financování se dotknou mateřských, základních, středních škol a konzervatoří, vyšších odborných škol, základních uměleckých škol a školních družin, které zřizují kraje, obce nebo svazky obcí.
„Plné dopady změn financování se projeví v rozpočtovém roce 2019. Konečné náklady zpřesní ministerstvo financí s ministerstvem školství společně poté, co započítá dopad stávajícího postupného narovnávání podfinancování a skončí jednání o rozpočtu 2017 (a výhled na 2018). Podstata změn spočívá v tom, poctivě říci, kolik vzdělání stojí. Tyto náklady jsou především náklady na učitele a další pracovníky. Vláda tak řeší situaci již nyní, když je ve shodě zvyšovat finance do školství, jak v roce 2017, tak 2018. Jak jsem avizovala již dříve, další systémové kroky jsou dohoda o síti mateřských a základních škol s obcemi, podpora společných mateřských, základních a svazkových škol i analýza oboru středních škol a jejich udržitelnosti do konce roku 2016," uvedla k reformě ministryně školství Kateřina Valachová.
K tomuto kroku vedlo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zjištění řady nevýhod současného systému financování. Například střední školy byly závislé na počtu žáků a přijímaly často žáky bez dostatečných studijních předpokladů. Tito žáci pak měli problémy u maturity. Dalším vybraným problémem byl menší objem peněz na platy zaměstnancům v případě, že škola měla méně naplněné třídy. Nově se financování sjednotí. Ministerstvo školství určí, kolik peněz dostane konkrétní škola.
Budoucí vládní nařízení přijímaná v souvislosti s touto reformou např. umožní dělení hodin matematiky pro zlepšení výuky tohoto předmětu.