„Přestože mám k JTF různé výhrady, jsem rád, že se EU zabývá programem, který může pomoci post-uhelným regionům. Je to jediná možnost, jak kompenzovat obrovské náklady na ukončení využívání fosilních paliv a snížit sociální a ekonomické dopady v postižených regionech na minimum,“ komentoval zřízení fondu europoslanec Evžen Tošenovský.
Samotný návrh po schválení Parlamentem zamíří do tzv. trialogu, ve kterém budou finální podobu dojednávat zástupci Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise. S konkrétními návrhy, jak peníze smysluplně využít, přichází náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a kandidát na hejtmana Jakub Unucka: „Podíváme-li se po vyspělých zemích, kde řeší ukončení těžby uhlí, zjistíme, že nejúspěšnější jsou tam, kde úplně změnili charakter místního průmyslu. Zapomněli na těžký průmysl a prostě rozjeli úplně jiný byznys. Je nutné úplně transformovat energetiku a teplárenství, vyřešit vytápění pro 750 tisíc lidí a průmyslové provozy.“
Jedním z konkrétních projektů je vybudování tzv. projektu „Ráj“, který se již osvědčil v řadě bývalých uhelných regionů. „Zjednodušeně řečeno chceme v Karviné postavit moderní botanickou zahradu s obřími kopulemi, které napodobují různé typy ekosystémů (například deštné pralesy, vinice, olivové háje a jiné). Kromě vědeckého výzkumu a turistického ruchu hraje Ráj také velmi významnou roli při ochraně ohrožených druhů rostlin před úplným vyhynutím.“