Co bohužel zůstává skryto a postupně rozežírá společnost je neustálý nárůst financování soukromých lidumilných organizací, vychovávajících v souladu s přáním bruselské byrokracie „nového, uvědomělého a evropského občana“.
Bez veřejné kontroly a s mocnými médii za zády. A tak nám neustále bují různé eko-lidsko-právní neziskovky rozsévajíc svou ideologii bohužel už i do škol. Mají moc, nikdo je nekontroluje, když upozorníte, že není úplně všechno zlato, co se třpytí… To je potom hněvu, že nemáte rád neziskový sektor, nejste demokrat, ničíte občanskou společnost a tak. Jedním z takovýchto počinů je aktuálně i iniciativa „skutečně zdravá škola“. Tato brněnská organizace úspěšně vzbuzuje dojem, že jsou těmi pravými guru na zdravou výživu dětí. Nic proti tomu, ale na pedagogických fakultách se o zdravé výživě učí, rodiče ještě stále mají trochu moci nad výchovou svých dětí a mohou je tedy vést ke přiměřeně zdravé výživě. Tak k čemu chce neziskovka z Brna státní peníze? Aby organizovala výlety na místní farmu? Aby pořádala ve škole farmářské a komunitní akititvy? To jsou prosím přímo citace z jejich webových stránek. Možná za čas přijde iniciativa „skutečně moc televize“, která vám odborně vysvětlí, že děti koukají moc na televizi, protože jste hloupatí a nedojde vám to a z vašich daní uspořádá semináře na téma „příliš televize škodí“ následované workshopy “ jak nekoukat tolik do bedny“.
Zkuste si nyní představit situaci, že z těchto vašich daní se neplatí podobné nepotřebné organizace, nepořádají nicneříkající semináře, workshopy, ale ušetřené peníze se přidají učitelům ve školách do platů. Nemá to náhodou větší smysl? Představte si, že zmíněná neziskovka bude fungovat za peníze svých sympatizantů a školení bude pořádat ve volném čase, kolik lidí osloví? Jenže to by pak neměli peníze na lektory, webové stránky, vyplňování dotazníků, zasílání dotazníků, konzultantskou činnost. Když někomu dáme, jinému to nedáme, mají-li neziskovky, nemají například učitelé. Cíl mého návrhu na malou úpravu v rozpočtu byl malinko zmírnit tento stav a převést některé finance do smysluplnějších kapitol, nezdařilo se. Neházím do jednoho pytle všechny neziskové organizace, ale v poslední době mně přijde, že mít neziskovku za státní peníze je u některých z nich především byznys. A to je špatně.
Jan Zahradník
člen vedení poslaneckého klubu PČR
krajský zastupitel
zastupitel statutárního města
člen regionální rady
expert pro životní prostředí