Rakousko, má podobnou rozlohu jako Česko, slunce zde svítí méně a v úhrnu má podobné větrné podmínky (hlavní jeho výhodou je tak v porovnání s námi možnost „vodní energetiky“ - zase proti Rakousku je naším plusem vysoký podíl výroby z jaderných bloků, které jsou v Rakousku tabu), směřuje ke 100% podílu OZE ve výrobě elektřiny (mimochodem, Rakousko již dávno není velký importér elektřiny, v roce 2019 byl čistý dovoz jen 4,5 % výroby).
Samozřejmě, obrovský podíl výroby „z vody“, a možnost akumulace (v roce 2019 to bylo 60 % výroby elektřiny), je neokopírovatelná, a proto není takový cíl u nás za rozumnou cenu (pokud vůbec) při stávajících technologiích dosažitelný. Ale nemohu si pomoci, v ostatních věcech se lze inspirovat relativně snadno – tedy dohánět stav, který u našich sousedů již funguje (Rakousko má podstatně vyšší podíl OZE již nyní – v roce 2020 činil podíl „větru a slunce“ v Rakousku zhruba 12 %, u nás jen třetinu této hodnoty).
Co Rakušané plánují:
- Navýšení výroby „ze slunce“ o 11TWh
- Navýšení elektřiny z větru o 10 TWh
- Mnohem nižší navýšení u biomasy o 1 TWh
Ještě důležitější je skutečná podpora malých instalací. Díky tomu, že „komunitní výroba“ získá úlevu na distribuci na krátkou vzdálenost (což je u nás věc, která, jak často píšu, rozvoj malé, decentralizované energetiky fakticky blokuje).
Inspirativní, u našich sousedů, je i péče o to, aby podpora čisté energetiky nezasáhla lidi s nízkými příjmy. Mimochodem, nám přislíbená investice 1 mld. EUR v následujících 8 letech, dává zhruba 200 mld. CZK. To je jen o něco více, než kolik naše země obdrží od EU v rámci „krizového fondu“, a je to jen asi pětina peněz, které ČR obdrží z Unijního rozpočtu během dalších 6 let.
Úvahy, které jsou u nás kolem rozvoje energetiky a snižování emisí jsou proti plánům našich jižních sousedů jako z jiné planety, anebo, zpožděné v čase o 20 let. Navíc, zdá se, že není problém, že bychom na rychlou podporu obnovitelných zdrojů neměli peníze. Problém vězí jinde. Logika uvažování většina našich politiků a drtivé většiny úředníků prostě to, co de děje ve světě, a třeba jen kousek od našich hranic, nechápe. A to je opravdu velká škoda.