Na této plenárce jsme v Evropském parlamentu velkou většinou podpořili občanskou iniciativu „Konec doby klecové“. Jejím cílem je přesně to, co stojí v jejím názvu - ukončit klecový chov pro většinu zemědělských zvířat.
Nyní se kuřata, slepice či králíci, chovají někdy i na prostoru o velikosti listu papíru A4. Prasata tráví polovinu roku uvnitř klece, ve které se nemohou ani otočit nebo natáhnout nohy. Zvířatům toto zacházení způsobuje obrovské utrpení. Já osobně s myšlenkou humánnějšího chovu hospodářských zvířat zcela souhlasím, a proto má iniciativa mojí plnou podporu.
Cesta k kýženému výsledku samozřejmě vede i přes jednání se zástupci zemědělského sektoru, kteří potřebují dostatečný čas (a ideálně též finanční podporu) ke změně jejich hospodaření.
Kompromisem je proto v textu nastavené celoevropské ukončení stanovené k roku 2027. Členské země samozřejmě mohou klecový chov ukončit i dříve, jako se již ostatně stalo například v Rakousku či Švédsku, kde je již nyní více než 90 % zvířat chováno mimo klece. Moc bych si přál, aby se jasná většina producentů dala touto cestou i u nás.
Aby nakonec nebyli naši farmáři finančně znevýhodněni (oproti třetím zemím), musí být dáno, že též maso dovážené z třetích zemí bude podléhat podobným standardům dobrých životních podmínek pro zvířata. Doufám, že Komise s Parlamentem požadovanou unijní úpravou, která vychází ze zmíněné iniciativy, brzy přijmou a "jízdní řád" konce doby klecové tak bude zcela jasný.