Kromě špatné ekonomiky těchto projektů v Evropě (ale i ve velké části světa), obrovským problémům prakticky všech projektů v EU (kde platí obdobná pravidla), je zde ještě jeden problém, který by se měla dnešní opozice snažit opravit, pokud i přes všechny tyto důvody chce pokračovat: tím je špatná struktura transakce. Není přeci normální poskytnout masivní podporu státu (kterou zaplatí občané) polosoukromé firmě, bez jakéhokoliv výběrového procesu (a jde o postup v EU výjimečný, neb buďto v Unii jde o projekty státní - jako v Maďarsku, nebo soukromé). Očekávám, že tento postup, který ještě vláda prohloubila tím, že se rozhodla projekt financovat, narazí na omezení pro veřejnou podporu v EU a dnešní plán prostě nebude fungovat.
Je také velkou otázkou, zda omezení rizika pro stát (a tedy občany) tím, že investorem (s masivní státní podporou) bude polostátní firma, opravdu podstatně riziko omezuje (neb ztráta pro ČEZ je z větší části ztráta státu).
Mimochodem vládní expert na skoro vše, místopředseda Havlíček, hovořil o ceně elektrárny kolem 150 miliard, a ceně elektřiny kolem 65 euro. Myslím, že tomu věří jen on, reálný odhad je mnohem, mnohem výše...
Již nyní projekt polyká stovky milionů korun, které by bylo možno využít více smysluplně, urychleně pokračovat touto cestou se mi proto moudré nezdá. Doufám, že k podobnému názoru brzy dojde více lidí.