EU zastává otevřenost mezinárodních trhů s veřejnými zakázkami a poskytuje přístup na své trhy pro většinu zboží a služeb i třetím zemím. Řada evropských firem má ale problém dostat své výrobky na trh s veřejnými zakázkami v zemích mimo EU. Tyto země totiž zavedly protekcionistická nebo diskriminační opatření zaměřená právě proti evropským firmám. Typickým příkladem je třeba Čína, od níž ČR již dlouho odebírá roušky, respirátory či antigenní testy, čeští exportéři však nemají rovný přístup do čínských veřejných zakázek.
V reakci na to EU představuje Nástroj pro mezinárodní zadávání veřejných zakázek. Ten by měl umožnit evropským firmám rovné podmínky na trzích po celém světě. Fungovat má na principu reciprocity. Pokud Evropská komise zjistí, že v některé třetí zemi nebyl umožněn evropskému vývozci rovný přístup do soutěže veřejných zakázek, bude moci nastavit, zda a jak omezí, aby se vývozci z dané třetí země účastnili veřejných zakázek v EU.
Nástroj tedy bude třetí země stimulovat k tomu, aby více otevřely své trhy evropským exportérům a poskytly jim rovné a transparentní podmínky. Tím by měl zlepšit konkurenceschopnost evropských podniků. Návrh nyní míří k dalšímu vyjednávání v rámci tzv. trialogu, tedy vyjednávání mezi EP a Radou. Pokud ho představitelé unijních zemí nezablokují, otevře se šance pro jasnou a smysluplnou podporu našich firem, které bohužel v mnoha případech dnešní stav znevýhodňoval.