1. Vláda Petra Fialy je lhostejná k chudnutí občanů. Je potřeba pomáhat našim občanům a zároveň ukončit plošnou dávkovou turistiku pro ukrajinské migranty.
Vláda Petra Fialy (ODS) má podle aktuálního průzkumu agentury CVVM důvěru pouhých 35 % občanů. Podle průzkumu agentury STEM/MARK si také 73 % našich občanů myslí, že jim vláda dostatečně nepomáhá v boji s drahotou. Mnoho našich domácností se proto propadá do chudoby. Vláda ovšem namísto toho, aby našim občanům pomáhala, opět předvádí pouze neuvěřitelný diletantismus. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) už déle než měsíc není schopen předložit avizovaný návrh na mimořádný finanční příspěvek ve výši 5.000 korun rodinám na děti do 18 let, který stejně chudobu neřeší. Vláda minulý týden tuto pomoc opět odložila, protože návrh zákona obsahoval hrubé právní nedostatky, byl v rozporu s Ústavou i s evropským právem. Navíc příspěvek tak, jak je koncipován, by penalizoval mnohé rodiny se studujícími dětmi, které by dávku nedostaly, bez ohledu na to, jak jsou chudé. Na druhou stranu by příspěvek zvýhodnil rodiny, které pronajímají byty, protože příjmy z nájmů se do limitu nezapočítávají. Jde o tragickou ukázku naprosté neschopnosti ministra Jurečky i celé vlády! Vláda SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN byla jmenována před více než pěti měsíci a zatím žádná užitečná plošná systémová opatření, která by pomohla občanům zvládnout prudké zdražování všech základních životních nákladů a která by zastavila zdražování, nezavedla. Je potřeba pomáhat našim občanům a zároveň ukončit plošnou dávkovou turistiku pro ukrajinské migranty. Česká republika nesmí nahrazovat sociální systém Ukrajiny, který nefunguje, či spíše neexistuje. Je nutné v první řadě a okamžitě pomáhat ne vlastní vinou sociálně ohroženým českým občanům, zaměstnancům, živnostníkům, rodinám s dětmi a seniorům. Současná vláda není schopna koncepčního řešení, zatím pouze doporučuje méně jezdit auty, méně topit, nosit dva svetry a vyměnit okna, a dostává tak naše občany, podnikatele a firmy do vážných existenčních potíží a navíc veškeré problémy svaluje na předchozí vládu a překážející pravidla Evropské unie. Tato vláda je tou nejneschopnější vládou v naší novodobé historii a měla by okamžitě podat demisi. Pokud pravidla Evropské unie neumožňují řešit rozvíjející se hlubokou krizi, nelze v ní podle hnutí SPD setrvávat.
2. Kvůli neschopnosti vlády Petra Fialy platí občané extrémně předraženou elektřinu a plyn, přitom ceny by mohla vláda zajistit mnohem nižší.
Ceny energií dále závratně rostou. Energetická společnost ČEZ, většinově vlastněná státem, oznámila od 1. července další razantní zvýšení ceny silové elektřiny (minimálně o 60 %) a zemního plynu (v průměru o 80 %) oproti loňsku. Pro naše domácnosti to znamená zaplatit za tyto komodity meziročně o desítky tisíc korun více. Přitom ČEZ vyrábí 1 kWh elektřiny z jádra za 25 haléřů, abychom si ji následně kvůli EU kupovali na energetické burze v Lipsku zpět za cca 11 Kč! ČEZ také aktuálně vykazuje zisk ve výši 60 miliard korun, který by mohl stát formou dividend vyplatit jako kompenzace našim občanům. V České republice máme v současné době absolutně nejvyšší ceny energií ze všech okolních států. Zatímco Slovensko, Rakousko, Německo a Maďarsko nakupují zemní plyn v rámci přímo uzavřených dvoustranných kontraktů s Ruskem v přepočtu za 5 až 7 Kč za jeden metr krychlový, tak ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) nakoupil prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv 228 milionů metrů krychlových plynu do našich poloprázdných zásobníků, navíc vlastněných německými firmami, za neuvěřitelných 37 Kč za jeden metr krychlový, celkem tedy za 8,5 miliardy korun. Přitom v případě existence přímého kontraktu s dodavatelem plynu (tak, jak to činí Maďarsko) se toto množství dalo nakoupit maximálně za cca 1,6 miliardy korun. Navíc tento vládní nákup proběhl v rámci tzv. jednacího řízení bez uveřejnění v režimu nouzového stavu, který toto vládě umožňuje. Česká republika nemá žádnou přímou smlouvu na odběr zemního plynu od producenta, a jsme proto odkázáni na nákupy této komodity od zprostředkovatelů (německých obchodních firem). Ty přitom plyn pořizují levně od Ruské federace, aby nám ho obratem prodali s minimálně trojnásobným navýšením, až za 25 Kč za jeden metr krychlový (dle aktuálního měnového kurzu). Podle nového ceníku ČEZ, domácnost v bytě, která plynem vaří, topí a ohřívá vodu a ročně spotřebuje 1800 metrů krychlových, bude za kubík platit 49,55 koruny! Za tento stav nese plnou odpovědnost současná Fialova vláda. Hnutí SPD odmítá, aby z čistě ideologických a obchodně spekulativních důvodů měli předražené ceny za plyn platit naši občané, firmy a domácnosti, kteří se tak dostávají do velkých existenčních problémů.
3. Fialova vláda neřeší prohlubující se energetickou krizi v České republice. Ostatní vlády v Evropě svým občanům pomáhají.
Naše občany, pracující rodiny a podnikatele drtí neustále rostoucí ceny pohonných hmot. Zatímco vlády v sousedních státech i po celé Evropě přijímají systémová plošná opatření, která zmírňují dopady vysokých cen benzínu a nafty na jejich občany, vládu Petra Fialy (ODS) tento stav evidentně netrápí a nechává i nadále naše občany a firmy na holičkách. Vláda pouze zavádí směšné krátkodobé snížení spotřební daně u pohonných hmot s účinností od 1. června do 30. září, ale jen o pouhých 1,50 Kč na litr. Toto marginální opatření jednak přichází příliš pozdě a navíc, jelikož ceny těchto komodit dále rostou, občané tuto slevu, která teprve přijde, v podstatě nijak nepocítí. Zatímco například v Německu zavádí vláda přes léto zlevněné jízdné v městské a regionální dopravě s jednotným tarifem 9 euro na měsíc, a to i pro cizince, současná česká vláda s řešením nepřichází. Vedle toho Německo již před časem snížilo energetickou daň u benzínu v přepočtu o 7 Kč na litr a u nafty o 3,5 Kč za litr. Polsko již na jaře snížilo daň z přidané hodnoty u motorových paliv z 23 na 8 %. Maďarsko již v listopadu loňského roku zastropovalo ceny pohonných hmot v přepočtu na maximálně 32 Kč za litr. Belgie od března zrušila platby daně z přidané hodnoty u pohonných hmot a zvažuje zavedení krizového příspěvku nízkopříjmovým občanům. Itálie od března snížila daň z přidané hodnoty u pohonných hmot v přepočtu o 6 Kč na litr a vydává i poukazy potřebným občanům. Francie od dubna na čtyři měsíce snížila daň z přidané hodnoty u pohonných hmot v přepočtu o 4 Kč na litr – a takto by se dalo ještě pokračovat. Protože současná Fialova vláda odmítá zavést plošná opatření ve formě snížení anebo odpuštění daně z přidané hodnoty u pohonných hmot, získává tak navíc do státního rozpočtu díky inflaci a zvýšeným cenám (a tím i vyššímu výběru daní) odhadem minimálně dalších 100 miliard korun ročních příjmů oproti plánu a měla by je proto vrátit určitou formou občanům jako potřebnou kompenzaci. To však vláda Petra Fialy (ODS) i nadále odmítá a místo toho chce vydávat mnohem více peněz na zbrojení v době, kdy naši občané čelí tvrdým dopadům potravinové a energetické krize. Navíc, ministryně obrany Jana Černochová v neděli uvedla, že chce vláda teď nakoupit další zbraně určené pro Ukrajinu za 700 milionů korun, přičemž dosud vláda již Ukrajině poslala zbraně a munici za 3,5 miliardy korun.
4. Vláda nezvládá migraci z Ukrajiny. Nepřizpůsobiví migranti jsou rozmisťování do obcí proti vůli místních obyvatel.
Vláda chce tento týden na schůzi Sněmovny velmi opožděně a až na základě tlaku opozice projednat a schválit v tzv. stavu legislativní nouze novelu zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny na našem území, tzv. „Lex Ukrajina". Hnutí SPD v rámci této novely podpoří např. myšlenku úplného odmítnutí dočasné ochrany na našem území občanům Evropské unie (Romové s maďarskými pasy), zkrácení doby na nahlášení změny pobytu uprchlíka či ukončení vyplácení humanitárních dávek uprchlíkům, kteří mají státem hrazené ubytování a stravování. Tato novela přichází ze strany vlády jednak velmi pozdě a zároveň ani neřeší hlavní problémy dopadů uprchlické vlny na naše občany, způsobené v rozhodující míře právě dosavadním postupem vlády. Ministerstvo vnitra v čele s Vítem Rakušanem (STAN) a vedení hlavního města Prahy například i nadále rozmisťují nepřizpůsobivé ukrajinské migranty, z nichž mnozí vůbec nemají nárok na dočasnou ochranu v naší zemi, do různých lokalit v České republice, a to bez souhlasu místních samospráv a proti vůli občanů. Jedná se například o případy v Praze – Malešicích, kde má vzniknout na pozemku České pošty stanové městečko pro 150 migrantů, jak o tom rozhodl pražský primátor Hřib (Piráti) bez vědomí městské části Praha 10. Podobně takto primátor Hřib rozhodl o umístění 120 ukrajinských Romů do domu ve Vrchlického ulici, opět bez konzultace s místní radnicí Praha 5 a místními občany. Jde o typické ukázky mocenské arogance ministra vnitra a pražského primátora a o projev naprostého nezvládnutí uprchlické vlny ze strany vlády. Hnutí SPD jasně říká, že máme poskytnout přiměřenou dočasnou ochranu a přístřeší pouze skutečným válečným uprchlíkům a to pouze na nezbytně nutnou dobu, na druhé straně nevidíme žádný důvod k vynakládání veřejných prostředků na péči o migranty, kteří válečnými uprchlíky nejsou, a to na úkor občanů České republiky.
5. Vláda Petra Fialy nepomáhá ani důchodcům, počet českých seniorů v exekucích roste. Hnutí SPD prosazuje minimální základní důstojný důchod ve výši minimální mzdy (nyní 16.200 Kč).
Podle informace serveru Novinky.cz opět za vlády Petra Fialy vzrostl počet českých seniorů v exekucích, jelikož vláda neřeší zdražování. Podle posledních údajů jich bylo v březnu 43.558, což je o 1.207 více než v únoru. A odborníci se obávají ještě mnohem horšího a dramatičtějšího vývoje v této oblasti, a to v souvislosti s dramaticky rostoucími cenami energií a potravin, které jsou zejména pro nízkopříjmové a osaměle žijící seniory naprosto neúnosné. Vládu Petra Fialy nechává tento vývoj lhostejnou a žádnou skutečnou pomoc seniorům nepřipravuje. Valorizaci důchodů, která je z důvodu vysoké inflace povinná ze zákona, za vládní pomoc vydávat tedy rozhodně nelze, byť se o to vláda nepravdivě pokouší. Efektivní pomocí seniorům není ani jednorázový a nedostatečný příspěvek ve výši 6.000 Kč, což navrhuje hnutí ANO. Skutečnou systémovou a účinnou pomoc všem důchodcům by přinesl návrh zákona z pera SPD na zavedení minimálního důstojného důchodu. Jde o náš návrh zákona předložený do Sněmovny v říjnu loňského roku, který by garantoval minimální důchod na úrovni minimální mzdy (tedy letos by to bylo 16.200 Kč měsíčně) všem občanům, kteří splnili podmínky pro vznik nároku na starobní důchod, tedy např. odpracované roky či invaliditu. Další složka důchodu by již byla individuální a zásluhová a odvíjela by se od výše předchozích pracovních příjmů. Tento minimální důchod by pak byl každoročně zvyšován v závislosti na vývoji průměrné mzdy a na zvyšování cen. Dle názoru SPD je rovněž nutné změnit současný nespravedlivý způsob valorizace důchodů, který silně znevýhodňuje nízkopříjmové seniory tak, aby zvyšování důchodů probíhalo vždy o stejnou finanční částku všem, nikoli o určité procento z různě vysokých důchodů. Naši senioři si po celoživotní poctivé práci zaslouží prožívat důstojné stáří bez existenčních problémů a strachu z exekuce!