Kolínskou ústřední mešitu otevřel v roce 2018 osobně turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Milionový Kolín nad Rýnem má jednu z nejpočetnějších muslimských komunit v Německu a přibližně 35 mešit. Většina místních muslimů má turecký původ.
Německý deník Bild identifikoval v celém Německu 40 "problémových oblastí" s imigranty. Sama Angela Merkelová v roce 2015 přiznala, že multikulturalismus vedl ke zrodu "paralelních společností".
"Význam islámu v Německu poroste," konstatoval ve švýcarském deníku Neue Zürcher Zeitung renomovaný sociolog Detlef Pollack, přední německý odborník na náboženský vývoj, "a význam křesťanství bude upadat...." V roce 2022 bude poprvé v dějinách Německa členem některé křesťanské církve méně než polovina Němců.
Studie Univerzity ve Freiburgu předpověděla, že polovina všech křesťanů v Německu prostě zmizí. Do třiceti let se podle think tanku Pew Forum počet muslimů v Německu vyrovná celkovému počtu katolíků a protestantů, z nichž mnozí budou věřícími pouze formálně.
"Muslimové, vítězové demografické změny," hlásá titulek německého deníku Die Welt. "Američtí vědci předpovídají, že poprvé v historii bude na světě více muslimů než křesťanů. Společnosti se mění. Dokonce i ta německá."