„Do současné situace nás přivedla chamtivost pana premiéra. Agrofert musí dodržovat zákony stejně jako běžný občan, a proto musí vrátit přes 20 miliard korun. Učinili jsme maximum, aby ochránili prostředky občanů,” upozorňuje Bartoš. Ivan Bartoš již v prosinci 2018 vyzval úřady, aby se řídily evropskými a českými předpisy ke střetu zájmů a zamezily bolestivým škodám daňových poplatníků. Opět tak učinil v červenci 2019 a dnešní výzva úřadům je tedy již třetí v pořadí. „Nakonec jsme byli nuceni podat trestní oznámení. Pirátský analytický tým během posledních 2 let doručil kriminalistům dalších 5 doplnění k trestnímu oznámení a celkově tak zaslal již více jak 100 příloh - analýz, propočtů a důkazních materiálů,” vysvětluje Bartoš.
„Závěrečná zpráva Evropské komise není překvapení, bylo to jasné od počátku a tato zpráva to jen definitivně potvrdila: Andrej Babiš je ve střetu zájmů, rozhoduje o dění v Agrofertu, je příjemce peněz z něj a zároveň jeho vláda rozhoduje o dotacích z peněz nás všech. Když se nad tím zamyslíme, je to krádež za bílého dne. Zkrátka si postupně privatizuje tento stát a využívá jej pro svůj soukromý byznys,” uvedl předseda Starostů Vít Rakušan.
„Audit Evropské komise se zabýval neoprávněným čerpáním evropských dotací, ovšem stejné předpisy se týkají rovněž národních dotací a veřejných zakázek. Spočítali jsme tedy, že během 3 let získal koncern Agrofert neoprávněně přes 20 miliard korun. Největší položkou z této částky jsou veřejné zakázky přidělené společnosti Čepro a státním podnikem Lesy ČR,” vysvětluje analytik Pirátů Janusz Konieczny.