Ta nás dovedla až k úvaze o rekordní výši sazby daně (až 7% z obratu!), s ní spojenou zjevnou nevymožitelností daně (názor autora) a hrozbě odvetných opatření, kterých se, jak se zdá, vláda zalekla.
Stalo se, co bylo zjevné. Velké země možná mohou proti gigantickým firmám svůj zájem prosadit (zřejmě by se to podařilo třeba Francii), ovšem malé země jsou bez šance.
Když ještě ministři a poslanci propadnou amoku, a sazbu daně zvýší nad odůvodnitelné limity (sazba navržená EU, která vycházela aspoň z nějakých analýz, byla 3%), stane se jinak docela smysluplný záměr - férově danit nadnárodní "virtuální" firmy, které na našem trhu podnikají - fraškou. Tak, jako se to stalo již u mnoha (někdy i daňových) politik, které v poslední době u nás vznikly.
Zdá se tedy, že na rozpočtovou sekyru, kterou po sobě tato vláda zanechá (optimista by řekl 200 miliard, pesimista asi spíše 300) nám zatím GAFA nepřispěje. A jedinou šancí na alespoň nějaké peníze od těchto firem do naší kasy je ochota Bidenovy administrativy jednat a globálních změnách ve zdanění. O tom ale někdy příště...