Knihy z druhé ruky se tak nejen znovu vrátí ke čtenářům, ale zároveň část výtěžku půjde na společensky prospěšný účel.
Společnost Reknihy bude v pravidelných intervalech odebírat knihy z RE-USE pointů na sběrných dvorech. Knihy zkontroluje, zhodnotí jejich stav a dále nabídne na e-shopu k prodeji. Část získaných finančních prostředků poukáže na účet neziskové organizace Přestupní stanice, která se zaměřuje na vytváření pracovních míst pro lidi bez domova a zároveň jim poskytuje zázemí a podporu v těžké životní situaci.
„RE-USE pointy se v Praze osvědčily. Zatím provozujeme tři a jejich počet chceme dále rozšiřovat. Kromě vybavení domácnosti, sportovního vybavení, nábytku teď dáme druhou šanci i knihám. Je to naplňování principů cirkulární ekonomiky a snižování celkového množství vyprodukovaných odpadů," říká náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček, v jehož gesci je životní prostředí.
„Těší nás, že magistrát s možností této spolupráce oslovil právě nás a oceňujeme, že se Praha, stejně tak jako my, snaží bojovat za udržitelnější způsob života. Celá část výdělku putuje na společensky prospěšný projekt. Mám z celé spolupráce ohromnou radost a pomyslnou třešničkou na dortu je pro mě to, že se nám také podařilo domluvit se na svážení knih k prodeji s Cargo bajkery. Díky tomu je tak i logistická část mnohem ekologičtější,“ dodává k novému projektu Tadeáš Kula, zakladatel Reknih.
RE-USE pointy jsou místa, kam Pražané mohou odvézt předměty z domácnosti, které již nepotřebují, ale někomu jinému ještě dobře poslouží. V rámci pilotního projektu jsou provozovány ve třech sběrných dvorech - ve Vysočanech (sběrný dvůr Pod Šancemi), Spořilově (sběrný dvůr Zakrytá) a Horních Počernicích (sběrný dvůr Chvalkovická).