Úspora oproti původnímu návrhu dosáhne přibližně 7,5 miliard. Důvodem pro úpravu je fakt, že Česká republika bude na začátku roku 2022 hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Zároveň je očekáván spíše nepříznivý ekonomický vývoj, a to včetně příjmové stránky státního rozpočtu.
Platové tarify zaměstnanců ve veřejných službách a správě (přílohy k nařízení vlády č. 341/2017 Sb.) se budou měnit následovně:
- platové tarify v tzv. základní stupnici (tedy úředníci státu, samospráv, a další) se valorizovat nebudou, zůstávají tedy na úrovni let 2020 a 2021;
- platové tarify sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách se zvyšují o 700 Kč;
- platové tarify nelékařských zdravotnických pracovníků stanovené pro 2. až 7. platovou třídu se zvyšují o 700 Kč, pro 8. až 15. platovou třídu pak o 6 %;
- platové tarify lékařů a zubních lékařů se zvyšují o 6 %;
- platové tarify pedagogických pracovníků v regionálním školství se zvyšují o 2 %.
Výše uvedená valorizace platových tarifů si vyžádá dodatečné náklady ve výši cca 2,49 mld. Kč ze státního rozpočtu, cca 0,57 mld. Kč z rozpočtů územních samosprávných celků a cca 2,46 mld. Kč z rozpočtů zdravotních pojišťoven, což oproti nákladům předchozí vládou schválené valorizace znamená úsporu cca 4,76 mld. Kč ze státního rozpočtu, cca 2,28 mld. Kč z rozpočtů územních samosprávných celků a cca 0,5 mld. Kč z rozpočtů zdravotních pojišťoven.
V případě vojáků z povolání (úpravu vládě předložilo Ministerstvo obrany) se služební tarify navyšují o paušální částku 700 Kč pro hodnosti svobodník až armádní generál. V případě příslušníků bezpečnostních sborů se základní tarify rovněž zvyšují o paušální částku 700 Kč (úpravu předložilo Ministerstvo vnitra).