je to již asi třetí mimořádná schůze, kterou jsme iniciovali. A já doufám, že ze strany vládní koalice zase neuslyšíme ticho jako u těch dvou předcházejících. A to ticho v tomto případě nejen hnutí STAN, ale celé pětikoalice a nové vlády, když se má vyjádřit k pochybnému financování jedné z vládních stran. Vládní strany, která má mimochodem za předsedu i vicepremiéra, a především ministra vnitra. Ministra vnitra, kterému nevadí, že jako předseda hnutí STAN přijímá sponzorské dary od společností, které jsou vlastněné neprůhlednými strukturami na Kypru nebo v Lucembursku. A navíc – jak jsme se dnes dozvěděli - od společnosti trestně stíhané osoby.
Vaše vláda žádá tuto sněmovnu o důvěru, ale je na místě tyto pochybnosti absolutně vysvětlit.
Jediné vysvětlení, které zatím zaznělo, je to, že společnosti posílající v součtu milionové dary mají české IČO, takže je přece všechno v pořádku. NO NENÍ. České IČO mají samozřejmě i společnosti, o kterých by nikdo netvrdil, že české jsou. Nebo podle vás jsou firmy jako Samsung, IBM, ale třeba i Rosatom české? Jde samozřejmě o to, kam jejich vlastnická síť vede, o celou tu strukturu. A například společnost Nemohold, která vám 6. prosince poslala 100 tisíc korun, je z více než 66 % vlastněna kyperskou společností Urbania Investments Limited. Znovu opakuji, pokud by to kolegové z hnutí STAN náhodou přeslechli, z více než 66 % vlastněna KYPERSKOU společností Urbania Investments Limited. Společnost Nemohold navíc v loňském roce hospodařila se ztrátou 1,4 milionu korun.
Ale i další společnosti – Lutesti, 200 tisíc. Firmu založila společnost Euromater, SE, na Kypru zastupovaná kyperským občanem Christosem Eliou. Já se tedy ptám, to jsou podle vás ty české firmy? Je navíc velmi podivné a zvláštní, že vaše hnutí sponzoruje ztrátová společnost.
To samozřejmě nejsou jediné případy, během několika málo týdnů po volbách přišlo na účet hnutí STAN v podobných částkách a často od společností s podobnou vlastnickou strukturou více než tři miliony korun. Já to skutečně nepovažuji za transparentní, a jak se nás opakovaně snaží pánové ministři Rakušan a Gazdík ujišťovat, ani v pořádku. Ta klíčová otázka totiž zní – kdo jsou lidé stojící za těmito firmami? Od koho skutečně dary jsou?
Chtělo by se říct, že až komicky pak působí některé body z programového prohlášení nové vlády, to by ale nesmělo jít o tak závažnou věc.
Cituji:
„Zajistíme lepší opatření proti zneužívání transfer pricingu a nelegálním praktikám optimalizace a daňovým únikům.“
Nebo ještě lepší:
„Odstřihneme firmy z daňových rájů od veřejných peněz.“
Jak to jde dohromady s tím, co jsem zmínila? Jak to jde dohromady s tím, že jedna z vládních stran, která je podepsána pod tímto programovým prohlášením, dostává sponzorské dary od společností s kyperskými majiteli nebo od firem, jejichž struktura na Kypr vede?
A tím bohužel nekončíme, těch podivných plateb je mnohem více. Máme tu ale další společnosti, které byť personálně propojeny, poslaly během té krátké doby mnoho menších plateb.
- 1. listopadu: Humble, 100 tisíc korun
- 3. listopadu: Reality Management, 180 tisíc korun
- 3. listopadu: Weee, 200 tisíc korun
- 3. listopadu: Deltasoft Consulting, 200 tisíc korun
- 3. listopadu: Glacis Forte, 100 tisíc korun
- 3. listopadu: Centrix Property, 150 tisíc korun
- 4. listopadu: DBK Management, 180 tisíc korun
- 4. října: Investiční a majetková, 150 tisíc korun
Mám pokračovat? Já myslím, že není třeba. Určitě ale stojí za zmínku společnost Rema systém, která 15. listopadu poslala na účet hnutí STAN 200 tisíc korun. A o té jsme se dnes dozvěděli také spoustu zajímavého. Společnost Rema systém je ze zákona nezisková firma a jako taková není oprávněna finance použít na sponzoring politických stran. Zákon ji totiž taxativně ukládá, jakým způsobem smí výnosy použít - v tom výčtu ale určitě nenajdeme financování politických stran. Jeden z její majitelů je přitom navíc trestně stíhaný z daňových úniků. Alespoň takové informace jsme si dnes ráno mohli přečíst v médiích. A třešnička na dortu - společnost Rema systém se soudila se státem, žalovala Ministerstvo životního prostředí o ušlý zisk v hodnotě 581 milionů korun.
A já se tedy ptám – i tento dar prošel vaší kontrolou? A také to shledáváte bezproblémové? Možná jsem příliš upjatá, ale skutečně vám to nepřijde zvláštní? Znovu musím opakovat. Společnost stíhaného člověka sponzoruje politický subjekt, jehož předseda je zároveň ministrem vnitra.
Zajímavé je, že v podstatě ve všech těch společnostech jsou dohledatelné osoby, které mají přímé vazby na místopředsedu STAN Věslava Michalika. K tomu ani člověk nemusí být detektiv, stačí sledovat média a on to ostatně potvrdil i sám pan Michalik. Na tom by ještě nemuselo být nic špatného, ale když si vzpomeneme, jak pan Michalik nevysvětlil, respektive odmítl vysvětlit původ svých peněz a jak se rozkrývala síť jeho kyperského byznysu, tak se na to propojení, které v některých případech opět vede na Kypr, dívám s mnohem větší ostražitostí.
Dovolím si pro připomenutí pár novinových titulků z poslední doby:
Firma kandidáta na ministra Michalika si půjčila přes 100 milionů korun od anonymní společnosti z Kypru – iRozhlas, 21. listopadu 2021
Desítky milionů z neprůhledné kyperské firmy šly do solárního byznysu budoucího ministra. Michalik původ peněz neobjasnil – DeníkN, 22. listopadu
Kyperská firma, od níž si půjčila Michalikova společnost, patřila jeho ženě. Slíbil, že informace o podnikání zveřejní - ČT24.cz, 23. listopadu
Nezveřejnil. A teď se posuneme o pár týdnů dopředu a pokračujeme:
Podivné dary na účtu STAN. Straně chodí statisícové částky od „kyperských“ firem – Mladá fronta dnes, 15. prosince
Starostům přišly vysoké dary od firem ve ztrátách – Novinky.cz, 16. prosince
Michalikův vliv ve STAN trvá. S milionovými sponzory má pouto z éry Priorů – Seznam zprávy, 16. prosince
Propojené pozadí štědrých darů. Policie se zajímá o kyperské sponzory STAN – Mladá fronta Dnes, 22. prosince
A konečně dnes ráno: STAN sponzorují firmy stíhaného muže. „Zatím peníze nevrátíme,“ říká Rakušan – Seznam zprávy, 13. ledna 2022
Opravdu nevnímáte tu souvislost? Fakt si to nezaslouží odpovědi? Místopředseda hnutí STAN namísto mnohokrát slíbeného vysvětlení raději složil svou kandidaturu na ministra průmyslu a obchodu, ale všechny pochybnosti zůstaly. Teď ale nejde jen o jeho osobu, ale financování vládní strany, a to už bez vysvětlení zůstat nemůže.
Kde jsou ti, kteří se tak rádi stylizují do největších bojovníků za transparentnost a jen tak mimochodem koaliční partner právě hnutí STAN? Ano, kde jsou Piráti a jejich urputnost při odhalování nepravostí? Ti, kteří objeli republiku vězeňským autobusem a mnohokrát suplovali roli tu policistů, tu vyšetřovatelů a jindy rovnou soudců. Tohle jim tedy asi zřejmě nevadí. Dobrá, já se zeptám za vás. Vám opravdu přijde v pořádku, že vám přichází dary od společností, které hospodaří se ztrátou? Vám přijdou v pořádku dary od firem, které vlastní trestně stíhaná osoba? A od firmy, která je podle všeho poskytla protizákonně? Očekávají za své dary nějakou protislužbu? Já doufám, že ne, ale pochybnosti to bohužel vzbuzuje. Skutečně to není podle vás skandální a hodno vysvětlení? Mně opravdu nestačí slyšet, že vše prošlo vaší interní kontrolou a vše je podle vás v pořádku.
Já stále chci věřit, že se k tomu postaví čelem celá koalice a konečně uslyšíme jasné vyjádření od premiéra a předsedy ODS Fialy, předsedkyně TOP 09 Pekarové Adamové, předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky, ale zejména od předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše. Byli jste to vy, kdo tu donekonečna opakoval fráze o zlepšení politické kultury, změně stylu, ale teď je zřejmé, že to byla jen prázdná předvolební slova, která vzala za své rychleji, než nová vláda vůbec stačila vzniknout. Jediné, co z toho zůstalo, je slovo změna. Ta změna, ale není tím směrem, jakým jste slibovali.
Vzhledem k závažnosti všech nezodpovězených otázek prosím o schválení programu mimořádné schůze. Vysvětlení si zaslouží tato sněmovna, ale především – a to je důležité – široká veřejnost. Pokud všechny otázky nebudou zodpovězeny a pochybnosti vyvráceny, bude tato vláda už po celou dobu své existence fungovat s obrovskou zátěží. Vyzývám vás k vysvětlení a k vrácení těchto pochybných darů.