JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • ANO 2011
  • Jihomoravský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,18. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

20.02.2022 20:31:01

Škrtá vláda v rozpočtu jako cvičený foxteriér? Za mě ano!

Škrtá vláda v rozpočtu jako cvičený foxteriér? Za mě ano!

Jak pan prezident v pátek 18. 2. před poslaneckou sněmovnou zdůraznil, předložený návrh státního rozpočtu NENÍ protiinflační a NENÍ ani prorůstový. My to samé opakujeme již od prvního momentu, kdy byl rozpočet odprezentován. Máme k tomu pádné důvody.

Vládě Petra Fialy v důsledku inflace spadlo do klína 62 miliard a současně má ve státním rozpočtu a státních fondech dalších 12 miliard korun díky zvýšení příjmu z EU a finančních mechanismů. A místo toho, aby použila tyto dodatečné příjmy smysluplně, tak škrtá - abych parafrázovala pana prezidenta - jako cvičený foxteriér. Zaškrtí ekonomiku, omezí zdravotní péči a sníží reálné mzdy. Celé špatně!

Za tupé škrty jednoznačně pokládám rušení investic. Tento škrt nás nebude bolet dnes nebo zítra, ale až za pár let. Kdo neinvestuje, nemyslí totiž na budoucnost. Snížení národních investic z 92,5 miliardy o 15 miliard je zásadní. Vláda tvrdí, že to jsou investice, ke kterým by nedošlo, jelikož nejsou připravené. Naprostý nesmysl, což oni moc dobře ví! Vždy existuje zásobník projektů, na které je možné finanční prostředky přesunout. Nemluvě o tom, že z krize je potřebné se proinvestovat. Stát může zvýšit dynamiku hospodářského růstu. Aktuálně je nárůst ekonomického výkonu pro rok 2022 odhadovaný na 3,1 %, v případě vyšší investiční činnosti veřejného sektoru by to mohlo být více. Všichni si pamatujeme recept Miroslava Kalouska, který jako by vzal tužku, zavázal si oči a škrtal. Současná pětikoalice to hloupě opakuje, i když zná výsledek z minulé krize.


Metoda cvičeného foxteriéra byla použita také při škrtech výdajů v rezortu zdravotnictví. Z našich téměř 24 miliard korun zbylo 18 miliard. Na titul NEJŠÍLENĚJŠÍ ŠKRT pak aspiruje plán snížit platby za státní pojištěnce, což jsou matky na mateřské, důchodci, studenti či nezaopatřené děti, o více než 14 miliard korun. Přitom zdravotní pojišťovny uvádí, že jejich rezervy mohou být vyčerpány v průběhu měsíce a půl. A to nemluvím o raketovém nárůstu spotřebitelských cen. Lze jen těžko předpokládat, že by se aktuální zdražování vyhnulo cenám léků, zdravotnických potřeb a pomůcek. Na poplach bijí už i ambulantní specialisté a ti znají reálnou situaci ve zdravotnictví nejlépe. 

Navíc tento destabilizační plán nemá oporu v zákoně, příslušný zákon dokonce ještě není ani napsán! Hnutí ANO bude současnou výši plateb bránit, protože kvalitní zdravotní péče musí být dostupná a zdarma pro všechny naše občany. My jsme děkovali zdravotníkům a zvyšovali jsme jednotlivé platby, čímž se podfinancované české zdravotnictví dostalo na úroveň vyspělých zemí. Zlepšili jsme hospodaření nemocnic, zvýšili platy ve zdravotnictví a díky našim opatřením byl rezort připraven na další vývoj pandemie, aniž by se musela omezovat ostatní lékařská péče. Ministr Vlastimil Válek by měl předstoupit před obě komory parlamentu a hájit tuto legislativní změnu, ale jak zaznělo na plénu sněmovny při projednávání rozpočtu v 1. čtení, udělá to za něho ministr financí! Vlastně se ani nedivím… Je snad jediným ministrem zdravotnictví, který si nechá vzít 20 miliard korun a přitom se tváří, že je to úplně v pořádku a nikoho to neohrozí. 


Vláda současně seškrtává výdaje na mzdy o 9 miliard korun, což znamená, že v době téměř 10% inflace snižuje reálné mzdy pracovníkům v nižších platových třídách! Mezi nimi mohu jmenovat zaměstnance hygienických stanic, kuchařky ve školních jídelnách, školníky, knihovníky či knihovnice anebo pracovníky v kultuře. Vláda jim sníží reálný příjem a do toho jim extrémně rostou náklady. To, že ministři Petra Fialy tyto lidi pošlou žádat o dávky státní sociální podpory a pokládají to za řešení krize, ani nechci komentovat...


My jsme nabízeli řešení i na příjmové stránce. Chtěli jsme pokračovat v rozumném rušení daňových výjimek. Já sama jsem odstranila daňové výjimky za skoro 13 miliard. Chtěli jsme taktéž pokračovat v trajektorii zvyšování daní ze škodlivých komodit, jako jsou tabákové výrobky, tvrdý alkohol nebo hazard. Naše vláda tlačila na přijetí globálního zdanění nadnárodních firem, což by vytvořilo dodatečný zdroj příjmu pro státní rozpočet. Toto všechno jsou cesty, které by v kombinaci s racionálními úpravami na straně výdajů nezaškrtily ekonomiku. 


Takže si shrňme předložený návrh státního rozpočtu ještě jednou. Na příjmech má v důsledku inflace více o 62 miliard korun, než jsem plánovala já původně. O dalších 12 miliard má státní rozpočet a státní fondy více. Na výdajích šetří způsobem, že škrtá v oblastech, jako jsou zdravotnictví, doprava, školství nebo národní investice. To dává rozdíl 34 miliard na výdajích oproti mnou předloženému návrhu. A kvůli těmto 34 miliardám tupých škrtů máme nejdelší rozpočtové provizorium v historii ČR! 


My za hnutí ANO máme připravené pozměňovací návrhy tak, abychom z tohoto pamfletu vytvořili relativně rozumný státní rozpočet, na který nedoplatí občané České republiky. Bojím se však, že vládní koalice se svou sto osmičkou nebude vůbec naslouchat. Neuvědomuje si totiž, že má být především vládou pro lidi.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama