„Je to důležité už proto, že nacisté se snažili vyhladit Lidice ze zemského povrchu nejen fakticky, ale chtěli také, aby se zapomnělo i na jméno té obce. Ale stal se pravý opak. Lidice se staly celosvětovým symbolem nacistické brutality a naší povinností je tyto události si připomínat. Připomínat si oběti a připomínat si také to, čeho je totalitní režim schopen,“ uvedl předseda vlády.
Předseda vlády v této souvislosti připomněl i aktuálně probíhající ruskou agresi na Ukrajině. „Zažíváme teď válku vlastně nedaleko od nás. V Evropě. A myslím, že každý den vidíme válečné zločiny, kterých se na Ukrajině dopouští Rusko. A to všechno nám má připomínat to, že svoboda, demokracie, nezávislost jsou hodnoty, které nejsou samozřejmé a za které je třeba bojovat. A máme to dělat i z úcty k těm 340 lidem z Lidic, kteří byli zavražděni, a z úcty ke všem obětem totalitních režimů. Protože i díky nim se dnes můžeme těšit svobodě, bezpečí a nezávislosti,“ připomněl premiér Fiala.
Pietního aktu v lidickém památníku se zúčastnili také předseda Senátu Miloš Vystrčil, předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, 1. místopředseda vlády a minist vnitra Vít Rakušan, ministryně obrany Jana Černochová, ministr dopravy Martin Kupka, ministr kultury Martin Baxa a další významní hosté.
V roce 1942 bylo přesně 10. června nacisty zastřeleno 173 mužů, ženy byly odvezeny do koncentračního tábora Ravensbrück a děti, které nebyly vybrány k poněmčení, zavražděny ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu. Obec byla srovnána se zemí. Roku 1945 se dožilo pouze 143 žen, 17 dětí a tři muži. Důvodem vyhlazení Lidic nacisty byla domnělá souvislost jednoho z lidických občanů s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha v květnu 1942.