Jakkoli jsou rozpočtové úspory správnou medicínou, její nadměrné dávky mohou být pro pacienta škodlivé. Škrty udusily řecké hospodářství a sliby razantních škrtů se ukázaly jako nesplnitelné. Je načase pochopit, že bude nutné přizpůsobit konsolidační program hospodářské výkonnosti Řecka. Domácí úkoly, které Řekové dostali, mají smysl jen tehdy, když se dají reálně splnit. Dosavadní tříletý plán úspor není realistický. Stejně iluzorní je představa, že se Atény budou moci vrátit do roku 2015 na běžný kapitálový trh.
Šéf euro-skupiny Jean-Claude Juncker již nabídl Řekům nová jednání o časovém rozložení úspor. Předpokladem je ovšem taková nová vláda, která se přihlásí k politice stabilizace a restrukturalizace. O to jde v nedělních volbách.
Největší psychologickou pastí těchto voleb je pocit řeckých voličů, že ať se rozhodnou ve volbách jakkoli, bude se jim dařit v dohledné době jenom hůř. Bez naděje na zlepšení hrozí společnosti politické extrémy. Jasným varováním je vzestup neonacistické strany „Zlatý úsvit“, která otevřeně vystupuje proti cizincům. Na opačné straně spektra je radikálně levicová Syriza, která uspěla v posledních volbách a dnes je jedním z favoritů voleb. Doufejme, že její převážně protestní voliči tuto neděli prohlédnou podvod, kterého se Syriza dopouští, když jim namlouvá, že s EU a MMF lze vyjednat zrušení škrtů a že existuje alternativa k členství v EU.
Řekové dobře vnímají stereotyp, který se o nich zabydlel na severu Evropy. Je tu obraz Řeků jako zkorumpovaného a líného národa, který sám nedokáže spravovat svůj stát. Protikladem tohoto obrazu má být severní racionální, dobře organizovaný a pracovitý člověk, který řádně platí daně. Je pochopitelné, že Řekové mají dost toho, být považování za nejhorší národ Evropy, který ohrožuje existenci eura. V neděli se dozvíme, jestli agresivita a vztek voličů získají vrch nad konstruktivní úvahou.
Lze si jedině přát, aby v řeckých hlavách zvítězil rozum a poznání, že Řecko mimo Evropskou unii nemá šanci na moderní rozvoj. Jedinou racionální volbou je zůstat v EU, udržet si euro a udělat vše pro to, aby svět přestal Řecko vnímat jako lenošivého podvodníka.
Libor Rouček|