Vedení kraje bude zadávat své stavební investice častěji prostřednictvím architektonické soutěže, připravuje vznik centra pro architekturu a nabídne i metodickou pomoc městům a obcím v regionu.
„Kraj jako veřejný zadavatel cílí na kvalitní architekturu ve veřejném prostoru, proto chceme s Českou komorou architektů spolupracovat a vytvářet podmínky pro funkční a zároveň esteticky příjemné stavby, ve kterých bude radost žít a pracovat. Současně jsem si vědom toho, že ne každá zakázka má ideální podmínky, tedy zajištěné financování a čas na důkladnou přípravu. To znamená, že nebudeme nic rasantně měnit ze dne na den, zachováme postupy, na jaké jsme byli dosud zvyklí, ale v případech, kde to půjde a budou podmínky, budeme využívat architektonických soutěží,“ uvedl hejtman Martin Červíček.
Architektonická soutěž je způsob zadání veřejné zakázky, která je plně v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Současně umožňuje zadavateli nerozhodovat se jen na základě financí, ale hledět i na celkovou kvalitu řešení. Soutěžící předkládají konkrétní návrhy na domy, mosty či parky a kvalifikovaná porota z nich vybírá nejlepší řešení pro daný úkol. Členy poroty jsou zástupci zadavatele i profesionální architekti, díky čemuž je výsledkem dílo, které svým designem zaujme, využije všech technologických možností a současně splní potřebnou a požadovanou funkčnost.
Krajský úřad Královéhradeckého kraje již v minulosti několikrát architektonickou soutěž pro zadání veřejné zakázky využil. Poprvé se tak stalo v roce 2019, kdy touto cestou hledal projektanta pro stavbu sportovní haly pro tři novopacké školy. Soutěž byla úspěšně vyhodnocena následující rok.
V říjnu loňského roku skončila druhá architektonická soutěž, během níž kraj úspěšně získal plány pro výstavbu chráněného bydlení v Nové Pace, které bude mít podobu čtyř jednopodlažních domů, jejichž spojené dvorky vytvoří prostor pro setkávání a nabídnou i dostatek soukromí.
„Královéhradecký kraj systematicky podporuje rozvoj kultury na svém území. Působí jako koordinátor významných projektů. Máme také zpracovanou Strategii rozvoje kultury, kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví v regionu pro roky 2022 až 2030 a v ní se přímo zavazujeme k podpoře vzniku kvalitní architektury ve veřejném prostoru, která zároveň sleduje současné trendy udržitelného rozvoje. Přitom nechceme touto cestou jít jen my jako kraj, ale architektonickou soutěž jako způsob zadávání veřejných zakázek budeme propagovat. Obcím a městům nabídneme metodickou pomoc se zadáním. Připravujeme také vznik krajského architektonického centra, které bude v této inciativě významnou oporou. Spolupráce s Českou komorou architektů je pak logickým krokem na naší cestě za kvalitní a funkční architekturou v našem regionu,“ dodala náměstkyně Martina Berdychová.