--------------------
Dobré ráno. Je osm hodin, máme pro vás zprávy. Prezident Evropské unie Herman van Rompuy předložil na summitu nový návrh podoby dlouhodobého rozpočtu do roku 2020. Návrh podle dosavadních informací počítá se sumou v přepočtu zhruba 24 bilionů korun. A to zřejmě znamená další škrty. Jednání začalo už večer a stále pokračuje. Některé země, včetně Česka, daly už dřív najevo nesouhlas s rozdělením peněz. Summit sedmadvacítky v Bruselu také stále sleduje náš tamní zpravodaj Bohumil Vostal. Dobré ráno, Bohumile. Už přineslo jednání lídrů členských zemí o novém návrhu nějaký konkrétní výsledek?
Bohumil VOSTAL, redaktor
--------------------
Dobré ráno. Evropští lídři pořád jednají. Dalo by se říct bojují o podobu rozpočtu. To znamená v kuse už nějakých osmnáct hodin. Čeká se, že výsledek, zda dospějí ke kompromisu nebo ne, by mohl být známý v příštích hodinách, možná až večer. V tuto chvíli by už experti národních delegací by už měli mít přepočítáno, kolik jim nově rozdaný návrh rozpočtu přisuzuje evropských peněz. Podle dosavadních informací má být unijní rozpočet pro roky 2014 až 2020 seškrtaný z víc než bilionu eur na 960 miliard eur. Což je úspora kolem 70 až 80 miliard eur oproti původnímu návrhu Evropské komise. Je to tak poprvé v historii Evropské unie, co by měla mít menší rozpočet oproti tomu předcházejícímu, sedmiletému. Škrty by se měly týkat hlavně projektů na přeshraniční dopravu, energetiku nebo telekomunikační projekty. Zahrnovat by měly taky zmrazení platů eurobyrokratů, což byl hlavní cíl Británie. Naopak zachovány by měly být peníze na výzkum a vědu a měl by vzniknout zvláštní fond pro boj s nezaměstnaností chudých za šest miliard eur. Co se týče české pozice, pořád nemáme oficiální informace, zda je premiér Nečas s evropskými penězi, které byly přisouzené České republice, spokojený nebo uplatní veto, jak pohrozil. Jakmile před novináře předstoupí, ČT24 zprostředkuje jeho prohlášení. I když to vypadá, že na dohodu tedy mohlo dojít, finalizovaná bude v příštích hodinách. Boj o každé euro tak pořád nekončí.
Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------
Říká Bohumil Vostal. K jednáním o unijním rozpočtu se vymezil taky Evropský parlament. Jeho většinové stanovisko požaduje další navyšování výdajů. Postoje českých europoslanců se ale rozcházejí.
Milan CABRNOCH, poslanec Evropského parlamentu /ODS/
--------------------
Na prvním místě by Evropa měla liberalizovat pravidla, usnadnit podnikání, usnadnit tvorbu pracovních míst. Já jsem velmi blízko toho názoru, který zastává Petr Nečas, který hájí Českou republiku. A to je zaprvé, rozpočet by měl být zodpovědně sestaven. A zadruhé by měl být takzvaně moderní, tedy měl by podporovat především vzdělávání a konkurenceschopnost.
Libor ROUČEK, poslanec Evropského parlamentu /ČSSD/
--------------------
Česká republika bohužel se dostala sama do této pozice. I v porovnání s Polskem, se Slovenskem, s dalšími zeměmi z toho vyjde velmi špatně. A vinu na tom nese tato vláda. No a samozřejmě všichni bychom chtěli více peněz pro vědu, pro výzkum. A my například jako Evropský parlament bychom chtěli i více peněz pro takové ty celoevropské projekty, které jsme přesvědčeni, by přispěly k ekonomickému růstu, abychom tu ekonomiku mohli trošku nastartovat.
_