Dr. Libor Rouček

Bývalý europoslanec
  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,84. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

30.06.2013 20:35:04

Americká špionáž v Evropě může prospět Číně a Rusku, říká Libor Rouček

Americká špionáž v Evropě může prospět Číně a Rusku, říká Libor Rouček

Americká špionáž v Evropě může prospět Číně a Rusku, říká místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček v reakci na informace německého týdeníku Der Spiegel.

 Ten tvrdí, že podle dokumentů bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena špioni z USA sledovali kanceláře EU i německé vlády.

Spojené státy by měly podle českého europoslance a místopředsedy Evropského parlamentu Libora Roučka (ČSSD) urychleně vysvětlit, proč a jak sledují členy Evropské unie a především jejího lídra Německo. Pokud se ukáže, že jsou informace o obrovském rozsahu špionážních akcí pravdivé, podle něj reálně hrozí ochladnutí transatlantických vztahů.

„Z toho by mohly obchodně profitovat zejména Rusko a Čína,“ říká Rouček v reakci na víkendové informace německého týdeníku Der Spiegel, který zveřejnil informace údajně vycházející z dalších dokumentů od bývalého externího technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena.

Z listin podle Spiegelu vyplývá, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) cíleně sledovala Evropskou unii i německou vládu. Rozsah tajných operací v Německu měl být údajně srovnatelný s akcemi v Iráku nebo Číně.

„Je třeba, aby se naši američtí partneři jasně vyjádřili, zda něco takového skutečně probíhalo. Tohle mezi přáteli a spojenci nelze dělat,“ dodal Rouček v rozhovoru pro IHNED.cz.

Jste místopředsedou Evropského parlamentu. Máte podezření, že americká tajná služba sleduje i vás?

Vyloučit se to nedá. Ale nejsem přehnaně paranoidní. Že mě sledují, jsem slýchával už jako emigrant před pětatřiceti lety. Říkali mi, že mě odposlouchává StB a KGB a kdoví kdo ještě.

Už jste se o nově zveřejněných informacích bavil s kolegy z Evropského parlamentu?

Zatím ne, jde o čerstvou věc. Budeme o tom určitě hovořit zítra na schůzi parlamentu. Očekávám, že předseda Martin Schulz podá bližší informace. A budeme samozřejmě požadovat vysvětlení americké strany.

Překvapilo vás, že kauza Snowden nabírá na obrátkách a významně se teď týká i Evropské unie?

Je třeba, aby se naši američtí partneři k případu jasně vyjádřili. Zda něco takového skutečně probíhalo, případně jak a proč to probíhalo. Pak musíme hledat společně nějakou nápravu. My se nemůžeme dostat do nějaké studené války. Tohle mezi přáteli a spojenci nelze dělat. Máme společné zájmy, ať se podíváte kamkoliv. Zároveň budeme požadovat vysvětlení od kolegů z amerického kongresu, jak vypadá demokratická kontrola tajných služeb. Musí se jasně prokázat, co za tím je a zda nejde třeba jen o horečnou aktivitu tajných služeb, o které politici netušili.

Je možné, aby o špionáži politici nevěděli?

Je to možné. Ale potom říkám, že si musí udělat pořádek na svém vlastním písečku, protože jinak je ohrožena demokracie uvnitř USA.

Pokud o tom politici věděli, pak se taková akce téměř rovná nepřátelské aktivitě proti spojenci a je ohrožena demokracie nejen v USA, ale i v Evropě.

Zatím máme zprávy jen z jedné strany, byť velmi závažné. A nevíme tedy, proč a jak agenti jednali a zda to bylo třeba na politickou objednávku. Budeme to chtít od Američanů jasně vysvětlit. Za čtrnáct dní se shodou okolností konají takzvané transatlantické týmy, kdy budeme jednat ve Washingtonu s americkými kolegy o smlouvách, investicích a zahraničním obchodu. Dá se očekávat, že hlavním tématem bude americká špionáž.

Hrozí tedy, že o investicích a zahraničním obchodu nebudete ve Washingtonu vůbec jednat?

To zase ne. Je v našem zájmu spolupracovat, protože dohromady s USA tvoří Evropa stále ještě polovinu celosvětového HDP. Je tedy v našem zájmu nastavovat normy. Pokud to neuděláme, tak by se nám také mohlo stát, že za chvíli budeme mít normy čínské.

Tím naznačujete, že Čína by mohla profitovat z případného mezinárodního konfliktu?

Teoreticky nejen Čína, ale i Rusko. Žijeme v době, kdy na celé planetě je vývoj překotný, rozmělňují se hodnoty, včetně hodnoty demokracie. Pokud by se potvrdil tenhle skandál, dovedu si představit, že spousta lidí začne pochybovat i o našem spojenectví s USA nebo i o základech demokracie. Dlouhodobě by se oslabila důvěra mezi Evropou a USA a obchody by se mohly postupně začít přenášet na Východ. A nejde jen o obchod, máme tady i NATO.

Může aféra ovlivnit členství menších států, jako je ČR, v NATO? Neztratí členství v NATO smysl?

Nechtěl bych tak daleko spekulovat, i když záleží hodně na tom, jak daleko ta kauza sahá. Ale je v zájmu menších a středních států i USA takovou alianci, jako je NATO, mít. Ani vojenská supermocnost, jako jsou Spojené státy, nestačí na vývoj reagovat sama. Podívejte se na jakýkoliv konflikt, třeba v Libyi nebo v Mali. Všude USA potřebují spojence.

K čemu USA podle vás chtěly získat citlivé materiály o Německu a EU?

Všechno jsou jen spekulace. Ale potenciálně mohou chtít vědět, jak v Německu probíhají politická rozhodování. Jak se Německo postaví k nejrůznějším politickým otázkám, kam bude směřovat jeho vývoj a vývoj v celé unii. Zřejmě chtějí znát do detailů transatlantické vztahy, vztahy Německa a EU k Rusku. Kdyby měl člověk bujnou fantazii, tak si může představit spoustu věcí. Nedá se vyloučit třeba průmyslová špionáž. Třeba evropský automobilový průmysl je dál než ten americký.

Autoři: Petr Koděra

Zdroj: www.ihned.cz

Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama