Na plenárním zasedání vystoupil generální tajemník NATO A.F.Rasmussen, který přiblížil současnou situaci a přípravu summitu NATO, který proběhne v září ve Velké Británii. Hovořil o obranných záležitostech, kde se zaměřil na změnu vztahu s Ruskou federací. Zdůraznil nutnost přehodnocení původního konceptu obrany, zdůraznil pozitivní kroky některých členských států NATO k navýšení vojenského rozpočtu. K obrannému rozpočtu se vrátil s tím, že do roku 2015 je potřeba navýšit rozpočty v každé zemi Aliance. Je nutno aktivně přistupovat ke zvyšování schopností , protože krizové oblasti se rozšířili k členským zemím NATO. Hovořil o potřebě solidarity a spravedlnosti. Na závěr se zmínil o Evropsko-atlantické spolupráci, a to v oblasti politické, ekonomické i bezpečnostní. Právě nadcházející summit NATO ve Walesu by měl přispět k prohloubení této spolupráce. Požádal o parlamentní podporu národních parlamentů pro politiku Aliance.
V sobotu 31.5. proběhlo zasedání jednotlivých politických frakcí zastoupených v PS NATO a zejména proběhly jednání výborů. Já jsem se zúčastnil jednání Výboru pro vědu a technologie. Ten projednal zprávu o evropské energetické bezpečnosti se zaměřením na jižní koridor dodávek zemního plynu, dále projednal zprávu o kybernetickém prostoru a zajištění jeho bezpečnosti a zprávu o globálním rozšíření obrany proti balistickým raketám. M.Hibbs z organizace Carnegie Endowment for International Peace, Berlín prezentoval současnou situaci v jaderném programu Iránu a jeho mezinárodní kontrolu.
V neděli 1.6. jsem se zúčastnil návštěvy NATO ENSEC CCE (NATO Energy Security Centre of Excellence) ve Vilniuse. Centrum vzniklo k 1.1.2011 jako národní, aby 6.9.2013 bylo certifikováno Aliancí. Zakládajícími členy a přispěvateli jsou tři pobaltské země, Francie, Itálie a Turecko. Zabývají se nejen školením a výcvikem, ale i tvorbou strategických analýz a výzkumem, organizují semináře a konference. Pracují v oblasti strategické, operační i taktické, se zaměřením na ochranu kritické infrastruktury, zajištění bezpečných dodávek energií a na udržitelnosti operací. Cílem je zlepšit vojenskou efektivitu a snížení energetických nákladů. Důležitou součástí je standardizace a interoperabilita v rámci NATO.
Odpoledne zasedal Stálý výbor PS NATO, jehož jsem jako předseda národní delegace členem. Kromě návrhu rozpočtu na rok 2014, plánu aktivit, přípravu podzimního zasedání a vztahů PS NATO s delegací RF, proběhla informace pořadatelské země k podzimnímu zasedání v Haagu a byl projednán materiál H.Bayleyho s názvem Why NATO Matters, který se zaměřil na parlamentní proces k posílení transatlantických pilířů Aliance.