„Aktuálně jsou nevhodná ke koupání pouze koupaliště Hradišťko, Písník v Bakově nad Jizerou, Mcely, Orlík a Tyršovo koupaliště v Rakovníku. Stav vody v koupalištích je možné průběžně sledovat na webových stránkách Krajské hygienické stanice,“ uvedl středočeský hejtman Miloš Petera.
Krajský hygienická stanice na svém webu http://khsstc.cz/koupaliste.aspx přehledně aktualizuje prakticky každých 14 dní stav vody v celkem 52 středočeských koupalištích s popisem výskytu rizikových látek či nebezpečných rostlin. V případě, že se jedná o soukromé přírodní koupaliště, vzorky vody odebírá jeho majitel. V ostatních případech se o stav vody stará Krajská hygienická stanice. Pravidelně sleduje výskyt nebezpečných bakterií Escherichia coli, střevní enterokoky, nebo sinic, které se v určitých případech shlukují do tzv. vodního květu, který charakteristicky zabarvuje vodu do zelena.
Některé druhy sinic způsobují alergie. Některé skupiny obsahují jedovaté látky, které mohou vyvolat různé reakce, od lehkých akutních otrav projevujících se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy až po vážnější jaterní problémy. Orientačně lze zjistit, zda voda obsahuje řasy nebo sinice tak, že naplníte pet-lahev vodou obsahující fytoplankton a nechte minimálně 20 minut stát v klidu na světle. Pokud se za tuto dobu vytvoří u hladiny v lahvi zelený kroužek (podoba zelené krupičky nebo drobného jehličí) a jinak zůstane voda v lahvi čirá, jedná se o sinice. Jestliže voda v lahvi zůstane rovnoměrně zakalená, nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde o řasy.
Důležité informace:
· Vždy zvažujte, v jaké vodě se rozhodnete koupat. V případě vizuálního znečištění včetně zeleného zbarvení raději orientačně otestujte přítomnost sinic či řas.
· Pokud voda obsahuje sinice, je vhodné omezit pobyt ve vodě na minimum a po vykoupání se osprchovat čistou vodou (pozor zejména na pobyt dětí).
· Pokud se sinice vyskytují ve formě vodního květu, je lépe se koupání vyhnout.
Největší nebezpečí při koupání nepřestavuje kvalita vody, ale nedisciplinovanost a přeceňování vlastních schopností, z čehož pramení vážné úrazy nebo utonutí.