Na návrh hejtmana schválila Výroční zprávu o realizaci protidrogové politiky ve Středočeském kraji v roce 2013. Současně radní odvolali z krajské protidrogové komise MUDr. Martinu Novotnou a Mgr. Janu Kuldovou. První již nepracuje na Krajském úřadě Středočeského kraje (KUSK), druhá jmenovaná je na mateřské dovolené. Místo nich za členy komise Rada kraje jmenovala Lenku Michálkovou, DiS., pracovnici odboru zdravotnictví KUSK a Bc. Veroniku Hamplovou z krajské hygienické stanice.
Výroční zpráva byla zpracována na základě požadavku a metodiky Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. S obsahem zprávy vyslovili souhlas členové Krajské protidrogové komise i Výboru pro sociální věci Středočeského kraje.
„Z výroční zprávy vyplývá, že Středočeský kraj má z hlediska protidrogové prevence ve srovnání s ostatními regiony celou řadu specifik. Jednak jsme nejlidnatějším krajem ČR, máme nejvíce obcí a především jsme nárazníkovou oblastí – prstencem kolem Prahy. Pro každý okres je specifický jiný problém,“ vysvětlil hejtman Miloš Petera.
Například na Nymbursku, Mladoboleslavsku, Mělnicku a v okrese Praha - východ byl v roce 2013 zaznamenán nárůst klientů, uživatelů drog, kteří jsou závislí na alkoholu. Dalším významným fenoménem je squatování v opuštěných objektech – nejčastěji v Milovicích, kde jsou opuštěné domy. Na Kolínsku a Kutnohorsku patří mezi narkomany k nejčastějším kombinacím látek opiáty s tlumivými léky, s alkoholem a s pervitinem. Oproti jiným městům jsou zdejší uživatelé více konzervativní a nové trendy se u nich moc neobjevují.
Na Berounsku, Benešovsku a Příbramsku se zvyšuje počet uživatelů kapslí. Je zde stále rozšířenější šňupání pervitinu mezi mládeží, což často není uživateli vnímáno jako rizikové.
Na Kladensku se začínají v systému péče objevovat nezletilé děti pod 15 let, především uživatelé marihuany.
Zpráva také upozorňuje na riziko hraní sázkových a hazardních her, které se objevuje jako doprovodný patologický jev při užívání pervitinu, případně alkoholu a opiátů.
Zpráva informuje o působení protidrogových center na území kraje, která se snaží eliminovat živelné šíření drog a pracují s drogově závislými. Typickým klientem protidrogového programu je muž, 30 let, který užívá injekčně pervitin po dobu čtyř a více let. Má nedokončené střední vzdělání, nemá dlouhodobé zaměstnání, nepobírá dávky pomoci v hmotné nouzi. Přivydělává si brigádami. Žije v pronajatém bytě, někdy s dalšími osobami užívajícími drogy nebo s partnerkou. Má zkušenosti s trestním stíháním, zpravidla v souvislosti s drobnou majetkovou trestnou činností nebo neplacením výživného. Často má jedno nebo více dětí, obvykle však nežije s nimi. Má dluhy – nejčastěji u zdravotní pojišťovny, mobilních operátorů, bank a firem poskytujících nebankovní úvěry, zadlužení je často již ve fázi vymáhání pohledávek. Služby využívá pravidelně, zejména výměnný program a poradenství. Nemá vážnější zdravotní potíže.
Kraj podporuje služby pro uživatele drog především prostřednictvím Humanitárního fondu Středočeského kraje. Bohužel v roce 2013 nebyl Humanitární fond vyhlášen. Středočeský kraje v roce 2013 poskytl příspěvkové organizaci Zařízení sociální intervence Kladno na provoz Terapeutické komunity Kladno - Dubí částku výši 790 tisíc korun. „Očekávám, že na rok 2015, kdy na kraj přechází odpovědnost za financování sociální péče, zastupitelé vyhlásí možnost čerpat peníze z Humanitárního fondu Středočeského kraje,“ doplnil hejtman Miloš Petera.