Na jednání, které se uskutečnilo z iniciativy hejtmana kraje Vysočina a předsedy Správní rady VZP ČR Jiřího Běhounka na Krajském úřadu Středočeského kraje (KÚSK) v úterý 12. srpna 2014, Středočeský kraj dále reprezentovali radní pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialová, vedoucí odboru zdravotnictví KÚSK Pavel Kubíček a předseda Výboru pro zdravotnictví Středočeského kraje a ředitel Oblastní nemocnice Příbram Stanislav Holobrada.
„Velmi oceňuji vstřícný přístup VZP ke středočeskému zdravotnictví. A to jak ředitele Kabátka, tak i středočeského regionálního vedení naší největší zdravotní pojišťovny. Přístup VZP k vedení kraje se v poslední době velmi zlepšil, což se pozitivně projevilo i v hospodaření našich oblastních nemocnic. Středočeský kraj v uplynulých letech investoval mnoho miliard korun do zlepšení prostředí a vybavení ve svých oblastních nemocnicích. V minulosti jsme také museli doplácet ztráty vzniklé v hospodaření krajských nemocnic. Letos se jejich hospodářské výsledky zlepšily, což souvisí i se změnou úhradové vyhlášky a zvýšením plateb od VZP za poskytovanou zdravotní péči,“ řekl středočeský hejtman Miloš Petera.
Radní pro oblast zdravotnictví Středočeského kraje Jiřina Fialová upozornila na jeden z problémů, který se projevuje zejména v jižní části středních Čech. Tím je nedostatek pediatrů. „V mnoha menších obcích se nedostatek dětských a dorostových lékařů velmi silně projevuje a tato péče je čím dál hůře dostupná. Lidé musí často spoléhat na naše krajské nemocnice,“ poukázala radní Jiřina Fialová.
Předseda Výboru pro zdravotnictví Středočeského kraje a ředitel Oblastní nemocnice Příbram Stanislav Holobrada připomněl, že platby od VZP za stejné výkony jsou v jednotlivých zdravotnických zařízeních jsou často odlišné a požadoval jejich sjednocení. „Tím se zlepší konkurenční prostředí, které i ve zdravotnictví funguje,“ řekl Stanislav Holobrada. Hejtman a předseda Správní rady VZP Jiří Běhounek na to odpověděl, že jedním z cílů správní rady je přiblížit výši úhrad od VZP za jednotlivé výkony na stejnou úroveň výkonům ve všech nemocnicích. „Současně je také třeba vypracovat mapu dostupnosti poskytované zdravotnické péče v jednotlivých oborech až na úroveň v každém okrese,“ doplnil Jiří Běhounek.
V další části setkání s ředitelem a předsedou správní rady VZP ČR hovořil hejtman Miloš Petera a krajští odborníci na zdravotnictví například o problému přesčasové práce lékařů v nemocnicích. Diskutovali také o problematice poskytování lékařské služby první pomoci a lékařských praxí v malých venkovských obvodech. Vedení kraje se shodlo s představiteli VZP na tom, že v zájmu udržení těchto služeb je nutné tyto oblasti nějakým způsobem podpořit.
„Jsem rád, že komunikace s vedením VZP probíhá a děkuji vedení této největší a nejdůležitější zdravotní pojišťovny za to, že s námi jedná a bere kraje jako své významné partnery. Je mnoho problémů, které trápí naše zdravotnictví. Ale jsem přesvědčen, že společně je můžeme trpělivou prací vyřešit,“ řekl závěrem hejtman Miloš Petera.