„V posledních letech podporuje Středočeský kraj divadla z grantového systému, což s sebou přináší nestabilitu a nesystémovost. Přitom divadla zasahují svou činností do celého kraje, mimoměstští občané tvoří významnou část návštěvníků a navíc divadla hrají i v jiných městech či mimo region. O jejich kvalitě svědčí například řada divadelních ocenění Thálie,“ uvedl radní Zdeněk Štefek.
Diskuse se zástupci Městského divadla v Mladé Boleslavi, Divadla A. Dvořáka v Příbrami a Městského divadla v Kladně, které zde prezentovalo i svůj druhý soubor – loutkové divadlo Lampion, se týkala nejvhodnější formy podpory činnosti ze strany kraje. Zúčastněné strany se shodly, že grantový systém je pro divadla nevhodný i z dalších důvodů než jen kvůli nejistotě. Dotace bývají vypláceny až ve III. čtvrtletí. Schvalování dotací je později, než je nutné předkládat zřizovateli divadel rozpočet. V případě neschválení dotace z kraje hrozí vzhledem k podmínkám Ministerstva kultury ČR i neposkytnutí dotace právě z ministerských grantů.
„Náš navrhovaný model je přímá podpora z rozpočtu naší kapitoly, a to formou fixní části a části pohyblivé, která by se rozdělila podle několika kritérií úspěšnosti divadla,“ dodal radní Zdeněk Štefek. Model by umožnil získat divadlům podporu už ve II. čtvrtletí, motivoval by je k reprezentaci kraje a zároveň by jim poskytl určitou jistotu a možnost více plánovat.