„Laboratoř je přizpůsobena pro pokusy pro různé věkové kategorie. Laboratoř je rozdělena na teoretickou a praktickou část a vybavena ergonomickým nábytkem splňujícím přísná kritéria laboratorního provozu. V každé z těchto částí může probíhat nezávislá výuka až 16 žáků,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy Milan Němec.
Přístroje a pomůcky v laboratoři umožní rozsáhle experimentovat v oblasti robotiky, mechaniky, elektroniky a optiky. Celek pak doplňuje výpočetní technika včetně profesionálního zařízení pro 3D skenování, tisk a interaktivní projekce. Některé pomůcky se objeví v českém školství vůbec poprvé. Veškeré vybavení je v souladu se současnými trendy zaměřeno přímo na žákovské experimenty, zpracování jejich výstupů a sdílení výsledků. Samotný projekt je navržen jako dvouletý, vybudovaná fyzikální laboratoř však bude i po tomto období důležitým místem pro technické vzdělávání žáků druhého a třetího stupně.
Projekt „Cestou přírodovědných a technických oborů napříč Středočeským krajem“ je z velké části zaměřen na podporu zájmu o studium těchto oborů na středních školách. Jedním z partnerů projektu je Střední průmyslová škola Emila Kolbena v Rakovníku, která své aktivity zaměřuje jak na žáky základních škol v regionu, tak na žáky, kteří se na průmyslovce vzdělávají. Organizuje výuku žákovských skupin ze šesti partnerských ZŠ, kroužky, exkurze a návštěvy významných firem ve Středočeském kraji, přednášky vysokoškolských odborníků a tvorbu videozáznamů fyzikálních pokusů.