Nejde o domov pro seniory či jinou sociální službu Středočeského kraje. Toto zařízení je provozováno na základě živnostenského oprávnění jako ubytovací zařízení.
„Policie ČR kontaktovala Středočeský kraj ohledně Domova Petruška v polovině července (15.7.2014) s dotazem, zda se jedná o registrovanou sociální službu. Ve stejné záležitosti oslovil Odbor sociálních věcí krajského úřadu také Obecní živnostenský úřadem Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Proto zaměstnanci Krajského úřadu SČK provedli v Domově Petruška kontrolní šetření, při němž bylo skutečně bylo shledáno, že nejde domov pro seniory, který by odpovídal platným legislativním normám o sociálních službách,“ připomněl přístup kraje k problému „nelegálního“šestajovického domova pro seniory náměstek pro oblast sociálních věcí Zdeněk Syblík.
Pracovníci krajského úřadu podle jeho slov také okamžitě poskytli tamnímu personálu domova veškeré informace, které jsou nezbytné k udělení platné registrace sociální služby ze strany Krajského úřadu Středočeského kraje. Doporučili jim, aby toto zařízení registrovali a tím mohli poskytovat legální sociální služby. Kraj by je tak měl pod svým dohledem.
Zástupkyně zařízení během tohoto šetření také skutečně uvedla, že provozovatelé registraci sociální služby zvažují a že ji registrují na Magistrátu hl. města Prahy vzhledem k trvalému pobytu žadatele. (Pozn.: registrace se uděluje dle místa trvalého pobytu v případě fyzické osoby, popř. sídla organizace v případě právnické osoby.) „K registraci však dosud podle zjištění Středočeského kraje nedošlo,“ upozornil Z. Syblík.
Náměstek hejtmana také upřesnil, že podle zákona o sociálních službách musí „legální“ sociální služba obsahovat základní činnosti jejího poskytování. „Pokud jde pouze o ubytování a stravu, pak se o sociální službu nejedná, což je případ právě zařízení Domov Petruška,“ zdůraznil.
„Situaci v tomto domově proto nyní dál pečlivě monitorujeme a jsme připraveni v případě potřeby v rámci kapacity svých domovů pro seniory vyčlenit místa pro ubytované, kteří by potřebovali zajistit péči,“ prohlásil hejtman kraje Miloš Petera.
Podle informací krajského úřadu někteří z ubytovaných v Domově Petruška však nespadají do režimu domovů pro seniory, neboť chodí do zaměstnání. „Záleží samozřejmě také na reakci samotných ubytovaných, zda by s nabídkou kraje souhlasili. Ve všech případech se jedná o svéprávné občany a není tedy možné je nutit do nějakých rozhodnutí,“ doplnil hejtman. Podotkl také, že striktně podle zákona náleží řešení situace obci s rozšířenou působností kam Šestajovice patří, tedy Městu Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.
V mediích byl také několikrát zmiňován i živnostenský úřad, který by měl být oprávněn kontrolovat, zda v tom kterém zařízení jsou provozovány „legální“ sociální služby. „Zde je nutno pro upřesnění uvést, že poskytování sociálních služeb je zákonem vyňato ze živnostenského podnikání a tudíž živnostenské úřady nemají oprávnění tuto oblast kontrolovat. Pokud je zařízení v Šestajovicích provozováno jako ubytovna a je zde ubytovaným (kromě ubytovací služby) poskytována i pohostinská služba (roznáška jídel a nápojů), může Obecní živnostenský úřad Brandýs nad Labem – Stará Boleslav zkontrolovat pouze tuto oblast podnikání,“ vysvětlil dále hejtman M. Petera. Kontrola byla na základě podnětu Policie ČR skutečně zahájena a následně tento úřad avizoval i sociálnímu odboru krajského úřadu možné provozování sociálních služeb. Takže úřady postupovaly správně v souladu s platnou legislativou.
Zákon o sociálních službách také umožňuje provedení kontroly u registrovaných sociálních služeb. V případě, že se někde vyskytne neregistrované zařízení, které má znaky poskytované sociální služby, může kontrolu tohoto zařízení provést také Úřad práce z pozice využívání příspěvku na péči, Okresní hygienicko epidemiologická stanice, popř. na základě podnětu krajský úřad.
„Na základě stávající kauzy šestajovického domova Odbor sociálních věcí a Odbor vnitřních věcí i krajský živnostenský úřad Krajského úřadu Středočeského kraje nyní zkoordinovaly své metodické postupy a doporučení vůči obecním, resp. městským úřadům, jak co nejefektivněji postupovat v případech, kdy je kýmkoliv avizováno obdobné jednání jako se stalo v Domově Petruška. Přestože obecní živnostenské úřady v rámci součinnosti běžně spolupracují v oblastech, které nemohou samy kontrolovat a řešit s příslušnými úřady, připomněl jim Krajský živnostenský úřad v souvislosti s kauzou nutnost okamžitě avizovat případné zjištění možného poskytování sociálních služeb v objektech ubytoven sociálnímu odboru městského úřadu a rovněž sociálnímu odboru krajského úřadu,“ zdůraznil středočeský hejtman. Středočeský kraj se bude podle jeho slov také problematice neregistrovaných sociálních služeb důsledně věnovat.
„Je nezbytné, aby občané v případě informací o takovýchto nelegálních službách okamžitě kontaktovali pracovníky obcí s rozšířenou působností, popřípadě pracovníky krajského úřadu (odboru sociálních věcí),“ prohlásil závěrem hejtman.
Závěrem poukázal na to, že je nezbytné, aby byla této problematice věnována pozornost i ze strany dalších subjektů, jako jsou lékaři, poradny, MPSV ČR a další instituce.
Aby byli senioři lépe ve středních Čechách detailně informováni o pomoci a podpory ze strany sociálních služeb, připravil Středočeský kraj také informační leták, který bude veřejnosti k dispozici na webových stránkách kraje.