Konferenci zahájil předseda norského parlamentu Olemic Thommessen, který vyzdvihnul význam široké diskuse všech zúčastněných státníků při řešení aktuálních bezpečnostních problémů: „Od pádu Berlínské zdi jsme byli svědky významného pokroku, bylo to období velkého ekonomického rozvoje a demokratizace. Stále ale vidíme na horizontu temné mraky. Miliony Evropanů jsou bez práce, potýkáme se s porušováním lidských práv a dokonce jsme byli svědky násilné anexe části evropského státu jeho sousedem,“ řekl Olemic Thommessen.
„Slyšeli jsme zástupce Ukrajiny a Ruska, Izraele i Palestiny. Je nepochybné, že tento formát setkání umožnuje posilování spolupráce mezi státy Evropské unie, které se musejí významně podílet na podpoře diplomatického řešení vážných konfliktů na Ukrajině, v arabském světě a také v prostoru Izraele a Palestiny,“ zhodnotil předseda Senátu Milan Štěch.
V diskusním bloku o základních ústavních právech pak byla v mnoha příspěvcích zmiňována slábnoucí účast občanů ve volbách a ztráta důvěry lidí v politické instituce. Zástupci parlamentů Rakouska, Německa nebo Španělska volali po lepší komunikaci politiků s občany a jejich zapojení prostřednictvím fór nebo sociálních médií. „Všímám si, že účast, důvěra a veřejná debata v české společnosti nejvíce vzkvétala v dobách, kdy jsme měli vůdce, kteří v jedné osobě ztělesňovali nejen politickou, ale i morální autoritu, T. G. Masaryka a V. Havla. Jejich odkaz je jistě inspirativní nejen pro Česko,“ připomněl předseda Senátu Milan Štěch, který pak zároveň varoval před fenoménem zprivatizování hodnot přímé demokracie a občanské společnosti marketingovými projekty, které je využívají jako prostředek pro získání podílu na moci. „Musíme mluvit s lidmi, zapojovat občanskou společnost do rozhodování o věcech veřejných. Posilování přímé demokracie ale musí být uvážlivé a dobře připravené. Některé nové politické strany přicházejí téměř až s parodií na tzv. nepolitickou politiku. V jejich podání je třeba spatřovat pouze účelovou snahu o získání hlasů voličů,“ dodal Milan Štěch. Souhlasil s ním např. předseda španělského kongresu Jesús Posada Moreno, který hovořil o ztrátě důvěry v politiky kvůli krizi, které politici nedokázali zabránit: „Musíme najít cestu, jak umožnit lidem více se zapojovat do rozhodování a uspořádat fóra, ve kterých se občané zapojí do zásadních změn.“
Konference se zúčastnil také předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Tento formát setkání se koná každé dva roky a letos se uskutečnil v Oslu při příležitosti oslav 200 let od podpisu norské ústavy.
Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE