S fungováním centra, léčebnými postupy, výsledky léčby i některými problémy centra ho seznámil jednatel Václav Laštovka a ředitelka pro strategii a marketing Iva Taťounová.
„Radioterapie patří k nejekonomičtějším způsobům léčby nádorových onemocnění s poměrně vysokým léčebným účinkem. Vývoj současné radioterapie zároveň směřuje k užití co nejvyšší dávky záření do přesně definovaného cílového objemu s maximálním šetřením zdravých tkání. Naši pacienti tak mají po léčbě podstatně kvalitnější život než pacienti, kteří jsou léčeni konvenčními způsoby léčby. Naše léčebné metody navíc v součtu vychází levněji než ty klasické,“ sdělila ředitelka pro strategii a marketing Iva Taťounová.
Protonové centrum má k dispozici 5 ozařoven včetně místnosti pro léčbu očních nádorů. Dále je vybaveno diagnostickými přístroji jako počítačová tomografie, magnetická rezonance a další.
Protonové centrum léčí české i zahraniční pacienty. Při léčbě českých pacientů se však podle jednatele společnosti Václava Laštovky potýká s problémy. „Bohužel v tuto chvíli máme uzavřenu smlouvu pouze s Vojenskou pojišťovnou. Snažíme se jednat s VZP, ale zatím bohužel neúspěšně. Rádi bychom v první fázi alespoň umožnili pacientům, aby mohli absolvovat základní vyšetření u nás na našich přístrojích, kterých je v republice nedostatek a pacienti na ně jinde musí čekat 2 – 3 měsíce, což může být u nádorových onemocnění rozhodující doba. Přitom bez detailního určení rozsahu nádoru nemůže probíhat správná léčba,“ uvedl V. Laštovka.
„Líbí se mi, že tato metoda léčby je k pacientům šetrnější a přitom má velmi dobré výsledky. Každý člověk by měl mít při tak závažném onemocnění, kdy je ohrožen jeho život, právo na tu nejlepší možnou péči. Proto chci prověřit možnosti spolupráce Protonového centra s našimi středočeskými nemocnicemi a budu chtít jednat také s pojišťovnami o úhradách léčby v Protonovém centru,“ řekl na závěr své návštěvy hejtman Miloš Petera.