„Mluvili jsme o podmínkách koupě zámku a o plánu jeho využití, který vzniká v Polabském muzeu,“ uvedl radní Zdeněk Štefek.
V sousedství přerovského zámku je skanzen lidových staveb. Pokud by se oba areály spojily, vznikl by v Evropě jedinečný komplex typu „v zámku a v podzámčí“. „Dnes jsme udělali navíc krok i k dohodě o spolupráci s obcí, která chce zámek také využít,“ doplnil radní.
„Jsme rádi, že kraj potvrdil svůj zájem o zámek, který má pro naši obec spolu se skanzenem klíčovou roli v kulturním životě a cestovním ruchu,“ řekl starosta obce Petr Baumruk. Přerov nad Labem by se chtěl podílet na vytváření historicko-umělecké expozice a využívat prostory pro své akce. Obec by ráda spolupracovala s Polabským muzeem při pořádání muzejních nocí, dožínek, svateb, zasedání či seminářů. Obec chce pečovat o zeleň, která zámek obklopuje, a postavit parkoviště.
„Zámek společně se skanzenem musí žít kulturním a společenským životem. To je náš společný cíl. Nyní budeme návrhy finalizovat,“ dodal radní Zdeněk Štefek.
Radní kraje odsouhlasili záměr odkoupit zámek v Přerově nad Labem od Českého rozhlasu 20. října 2014. Zámek byl po staletí součástí brandýského panství. Sídlila na něm vrchnostenská správa a čas od času některý z příslušníků vládnoucího habsburského rodu. Jeden z nich, princ Ludvík Salvátor Toskánský, sehrál významnou roli při vzniku nejstaršího muzea v přírodě ve střední Evropě – a tím je právě dnešní Polabské národopisné muzeum. V zámku by měla být mimo expozice věnovaná princi Salvátoru Toskánskému nebo výstava o vývoji správy Polabí.