Rada kraje ve čtvrtek 20. listopadu 2014 schválila vítěze výběrového řízení, kterým je firma Bláha, s.r.o. Mlýn v roce 2013 poničila povodeň a muzeum muselo některé provozy omezit či zavřít.
„Jsem rád, že po všech nutných úkonech začne rekonstrukce. Prostory se budou moci příští sezónu otevřít návštěvníkům a zaměstnanci budou moci pracovat v důstojných podmínkách,“ řekl středočeský hejtman Miloš Petera.
Zakázku v hodnotě 8,8 milionu korun firma vysoutěžila s nabídkou 8,6 milionu korun. Oprava bude hrazena z pojistného plnění. „Zakázka obsahuje i řadu protipovodňových opatření financovaných z peněz kraje ve výši 1,5 milionu korun,“ uvedl radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek.
V případě povodní se pracoviště v budově přestěhují do vyššího patra. Proto je nutné upravit příčky, napojit rozvody a vybudovat venkovní schodiště. Přízemí bude upraveno tak, aby se minimalizovaly případné škody. „V přízemí mlýna byly umístěny i konzervátorské dílny se speciálním nábytkem, složitými a drahými přístroji. Při povodních musí být přístroje včas za pomoci externích firem rozebrány a přestěhovány do vyšších pater, což stojí nemalé finanční prostředky stejně jako opětovné sestavení,“ dodal radní Zdeněk Štefek.
Historie mlýna sahá do počátku 18. století, kdy ho ještě jako zděné jednopatrové stavení s prkenným štítem a mansardovou střechou zachytil malíř Dominik Jan Kottula na obraze Pohled na Roztoky od Vltavy. Roku 1861 koupil mlýn František August Brauner, jehož dcera, malířka a grafička Zdenka Braunerová, zde prožila své dětství a mládí. Poté byl mlýn přestavěn na letní sídlo. Pro potřeby muzea byl objekt upraven koncem 70. let 20. století a znovu po povodni v roce 2002.