Ministr Zaorálek na jednáních zdůraznil, že Česká republika považuje Keňu za klíčovou zemi v regionu východní Afriky. Důkazem je nedávné znovuotevření zastupitelského úřadu ČR v Nairobi, který byl dočasně uzavřen v roce 2011. „Jsem velmi rád, že Česká republika má znovu plnohodnotné zastoupení v Keni a věřím, že fungující ambasáda přispěje k zintenzivnění vztahů mezi oběma zeměmi,“ uvedl šéf české diplomacie.
Bezpečnostní situace v regionu byla hlavním tématem jednání s ministryní obrany Omamovou. Ministr Zaorálek ocenil Keňu jako klíčovou zemi pro stabilizaci oblasti a významného partnera v boji proti mezinárodnímu terorismu a vyjádřil připravenost České republiky s Keňou v této oblasti spolupracovat. „Česká republika a Keňa jsou partnery v boji proti terorismu. Probíhají například společná cvičení našich ozbrojených sil v obou zemích, můžeme pomoci také s dodávkami technologií,“ uvedl ministr Zaorálek.
Ministra Zaorálka na cestě doprovází podnikatelská mise složená ze zástupců téměř dvou desítek českých firem s obchodními zájmy v subsaharské Africe. V Nairobi měli čeští podnikatelé příležitost navázat kontakty s keňskými partnery na podnikatelském semináři pořádaném velvyslanectvím ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, který zahájili ministr Zaorálek společně s resortní kolegyní Jibrilovou. „Afrika je regionem s nejrychleji rostoucí ekonomikou na světě a je proto přirozené, že české firmy mají zájem se na zdejším trhu prosadit. Velký potenciál vidím například v oblastech strojírenství, turistiky či obranného průmyslu,“ sdělil ministr Zaorálek.
V rámci návštěvy Nairobi se ministr Zaorálek setkal také s výkonným ředitelem Programu OSN pro životní prostředí UNEP Achimem Steinerem.
Tisková zpráva Ministerstva zahraničních věcí