Osmdesát milionů korun, které rozděloval Jihomoravský kraj na tzv. kotlíkové dotace, vyčerpali žadatelé během necelého měsíce. V papírové podobě, kterou i s příslušnými přílohami museli žadatelé doložit, přišlo 791 žádostí. Další žádosti se budou projednávat na následujících jednáních krajské rady.
„Po schválení bude s úspěšnými žadateli uzavřena smlouva o poskytnutí dotace. K výměně kotle pak musí dojít do 6 měsíců od uzavření smlouvy, nejpozději však do 31. října 2016. Zájem nás velmi mile překvapil. Předpokládám, že všechny došlé žádosti schválíme ještě do začátku prázdnin. Ministrem životního prostředí Brabcem jsem byl ujištěn, že pokud zvládneme zadministrovat první výzvu, bude možné vypsat druhou výzvu co nejdříve. Původně jsme ji plánovali koncem roku, budeme se snažit vše urychlit, aby druhé kolo krajské výzvy bylo vypsáno na sklonku prázdnin či těsně po nich. Věřím, že Jihomoravané budou mít stejně velký zájem i při vyhlášení druhého kola krajské výzvy,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Ve druhém kole výzvy je připraveno maximálně 50 milionů korun.
Cílem dotačního titulu je snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji prostřednictvím výměny stávajících kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech za nové nízkoemisní zdroje. Lidé mohou vyměnit svůj stávající kotel na pevná paliva s ručním přikládáním, a to za kotle na pevná paliva, plynové kondenzační kotle a tepelná čerpadla. Instalace nového zdroje vytápění může být spojena také s instalací solárně termických soustav pro přitápění nebo přípravu teplé vody a tzv. „mikro“ energetickými opatřeními. Maximální výše dotace na jeden dílčí projekt může být až 127 500 korun, výše podpory se pohybuje v rozpětí 70 až 80 procent. V případě realizace v prioritním území je 5% bonifikace.
Podrobné informace jsou zveřejněny na webu Jihomoravského kraje zde: http://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=266671&TypeID=2 .