Ale pojďme k faktům. Frontex tvoří 254 stálých zaměstnanců a pak policisté zaslaní jednotlivými státy na mise, kteří od roku 2004 pomáhají státům Evropské unie a zemím přidruženým k Schengenu se správou vnějších hranic. Přispívá rovněž k harmonizaci hraničních kontrol v celé Unii. Ve všech oblastech své činnosti (operace, analýza rizik, výcvik, výzkum a vývoj a navracení migrantů) působí pouze jako koordinátor, který zřizuje speciální sítě mezi pohraničními orgány.
To ale nyní chceme změnit, proto byla schválená evropská Pohraniční a pobřežní stráž v počtu 1 500 osob, která by měla vedle své koordinační funkce začít plnit funkci fyzické ochrany. Nejde to však bez peněz. Proto jsem se jako stálý zpravodaj Evropské lidové strany (EPP) k rozpočtu zasadil o výrazné navýšení finančních prostředků agentuře.
V konkrétních číslech byly výdaje na bezpečnost a občanství navýšeny z 2018,5 mil. EUR v roce 2015, na plánovaných 4052 mil EUR v roce 2016 a pro rok 2017 je předběžně schváleno 4272,4 mil. EUR. Finance předně půjdou na zřizování dalších hotspotů, neboli center, kde budou moci být žadatelé o azyl rychle identifikováni a registrováni, boj s pašeráky a hlavně koordinaci návratů neúspěšných žadatelů.
Frontex operuje až v mezinárodních vodách a při různých záchranných akcích se objevuje, protože je potřeba zajistit registraci a identifikaci přicházejících včetně jejich zajištění bezpečnostními složkami jednotlivých států tak, aby u neoprávněných žadatelů o azyl mohlo být co nejrychleji zorganizováno navrácení do zemí původu. Jinými slovy z logiky věci nikoho přes hranice nevozí a srovnání s cestovkou proto považuji za naprosto zcestné.
Více informací:
https://europa.eu/european-union/about-eu/agencies/frontex_cs
http://frontex.europa.eu/news/number-of-migrants-reaching-italy-fell-40-in-september-5LcATq