„Oceňuji postoj ministrů, kteří hlasovali pro můj návrh na posílení práv a ochrany oznamovatelů,“ říká ministr Chvojka. Návrh zákona podle něj může pomoci nejen oznamovatelům korupce, o čemž se v případě zákonné úpravy nejčastěji hovoří, ale třeba i v případě znečišťování životního prostředí.
„Základem úpravy,“ vysvětluje ministr Chvojka, „je novela občanského soudního řádu. Ta přenáší důkazní břemeno na zaměstnavatele.“ Dojde k tomu v případě, že zaměstnanec učiní na základě důvěryhodných skutečností oznámení na svého zaměstnavatele a zaměstnavatel ho například propustí. Kdyby k tomu došlo, zaměstnavatel by musel prokázat, že zaměstnance propouští z jiného důvodu, než je ono oznámení, např. o korupci.
Ministr Chvojka je přesvědčen, že schválený návrh jednoduše a srozumitelně reaguje na poptávku po právní úpravě ochrany oznamovatelů. Zároveň vnímá obavy zaměstnavatelů z vlny udání a křivých obvinění. Ta by podle ministra mohla přijít, kdyby se například schválil návrh odměňující oznámení nějakou finanční částkou.
Schválený návrh novelizuje občanský soudní řád (ve věci přenesení důkazního břemene na zaměstnavatele).
„Nepovažuji za vhodné přijímat celý nový samostatný zákon o ochraně oznamovatelů, zvlášť když vidíme, že třeba na Slovensku takový zákon existuje, ale není reálně využíván,“ zdůrazňuje ministr Chvojka.
Pokud si předložený vládní návrh zákona osvojí poslanci a senátoři a podepíše ho prezident, začne lepší ochrana oznamovatelů platit od 1. ledna 2018.