„Dosavadní praxe v Evropě bohužel ukazovala, že pracovníci z řad občanů jiných států EU a jejich rodinní příslušníci byli vystaveni rozdílnému zacházení a tyto překážky je odrazovaly od volného pohybu. Kladem přijaté novely je, že přináší rovný přístup k zaměstnání, k sociálním a daňovým výhodám, bydlení, či dětí ke vzdělání, a to jak jako občanům ČR, tak i dalším státům Unie. Stejně tak občané ČR mají mít rovný přístup k těmto statkům, pokud pobývají v jiné zemi EU,“ vyzdvihl ministr Jan Chvojka.
Implementovaná novela podle něho zaručí, že ať už občan EU pracuje v jakémkoliv jiném státě Unie, neměl by poznat rozdíl v přístupu k němu při zaměstnání, při souvisejících daňových a sociálních výhodách je například stejná zdravotní péče, při přístupu k bydlení či při přístupu jeho dětí ke vzdělání. Občanům Evropské unie budou uznány stejné nároky na sociální pomoc, uznána vyžadovaná kvalifikace z jiné země, neměli by být odmítnuti či odsunuti při nároku na sociální byt či být žádáni o úhradu při léčbě, při přijímání dětí do školky apod. Kvalitní jednotná úroveň ochrany ve všech zemích včetně ČR bude prospěšná všem občanům EU, tedy i našim občanům při práci a životě v zahraničí.
„Základním principem přijaté novely je reciprocita. My poskytneme pomoc a ochranu pracovníkům z jiných zemí u nás a čeští pracovníci naopak získají ochranu v cizích zemích. Jsme jedna z posledních zemí v Evropě, která tuto novelu přijala. Bylo by od nás výsostně nekolegiální, kdybychom využívali pro své lidi ochrany poskytované venku, ale sami jí nikomu neposkytovali. I proto jsem rád, že jsme dnes dokázali potřebnou úpravu přijmout,“ vyzdvihuje ministr Jan Chvojka.
K tomu, zda dochází k naplňování rovného zacházení, bude pověřen veřejný ochránce práv, který bude také poskytovat pracovníkům ze zemí Evropské unie poradenství.