Babiš, řekněme během týdne, ohlásí, že je schopen předložit prezidentovi seznam ministrů své nové vlády a prezident plně souhlasí se jeho myšlenkou na menšinovou vládu, kterou by představovaly politické špičky hnutí ANO, doplněné o několik odborníků.
Nemusíme si zastírat, že Babišovi jde především o to rychle se dostat na ministerstvo vnitra… Celá politická elita země očekává, zda a kdy předá evropský orgán boje proti korupci OLAF svou zprávu o Čapím hnízdě. Čeká se, kdy toto zprávu OLAF vydá, kdy ji předá do ČR a kdy bude vydána. A také na to, jak závažná bude.
V tuto chvíli o tom nemá smysl spekulovat. Pokud OLAF udělá závažná negativní zjištění, může na to A. Babiš reagovat jediným způsobem. A to tím, že umožní při druhém pokusu o sestavení vlády, aby v čele vlády stanul jiný reprezentant hnutí ANO než on.
Pokud by byla Babišova menšinová vláda shozena ve Sněmovně dvakrát, nebo dokonce třikrát, poté, co A. Babiše pověří sestavením vlády předseda Sněmovny Vondráček z hnutí ANO, nedalo by se to už, marketingově uhrát. A pokud by v takovém případě byly do poloviny příštího roku vyvolány mimořádné volby, hnutí ANO by nejspíš zaznamenalo vážné ztráty.
První pokus A. Babiše o sestavení vlády musíme nicméně brát tak, jak to říká pan prezident. Jako fait accompli, tedy hotovou věc. Ještě před Vánoci bude vládě hnutí ANO vyslovena nedůvěra a vláda bez důvěry a v demisi bude vládnout zemi vlastně do chvíle ukončení prezidentských voleb, tedy, pokud beru také inauguraci prezidenta, někdy do začátku března. A pak se otevře možnost sestavení koaliční vlády, která může uklidnit poměry a překlenout současné nejisté období.
Předseda hnutí ANO i prezident Zeman by si měli uvědomit, že si tak trochu zahrávají s ohněm. Ohlasy v zemích EU, tedy v médiích těchto zemí (aniž by se zatím vyjadřoval významněji někdo z politických elit) k výsledkům sněmovních voleb v Česku, jsou velmi nepříznivé. Titulky předních evropských deníků hovořily o vítězství oligarchy, o významem posílení xenofobních populistů (Okamura) a také o možném vlivu komunistů na vládu.
Pokud by snad došlo k vyjádření důvěry Babišově menšinové vládě v prvním kole díky hlasům komunistů a xenofobních populistů, byl by to pro EU vážný signál. A vlastně horší signál, než jaký vysílají maďarská či polská vláda. Přitom nepochybuji o tom, že Babiš by se choval jinak, mnohem realističtěji a praktičtěji, nežli Orbán či Kaczynski. Ale získat důvěru politických elit v EU by vůbec nebylo snadné. A mávat nad tímto přezíravě rukou, to by byla velká chyba. Pokud jsme tedy už jednou členy tohoto spojenectví a chceme plně konzumovat všechny možné benefity z toho plynoucí…