ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,39. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

07.04.2018 19:56:00

Světový energetický výhled byl představen v Praze

Světový energetický výhled byl představen v Praze

Již počtvrté se v Praze konala prezentace aktuálního vydání Světového energetického výhledu - World Energy Outlook 2017.

I letos tuto prestižní publikaci představil výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol. Odborná veřejnost s ním diskutovala o aktuálním vývoji globální energetiky a nových trendech. Prezentaci zahájil v Obecním domě ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

„Těší mě, že naše pozvání opět přijal Fatih Birol, který je tou nejpovolanější osobou pro diskusi hlavních zjištění tohoto výhledu, a zároveň bych mu rád pogratuloval k prestižnímu ocenění Energetická osobnost roku 2017, udělenému deníkem Financial Times,“ uvedl ministr Tomáš Hüner.

Světový energetický výhled je každoročně nejočekávanější publikací Mezinárodní energetické agentury, ve kterém predikuje budoucí vývoj na základě nejnovějších dostupných dat a vlastních analýz. Aktuální vydání popisuje svět v energetické transformaci a zdůrazňuje hlavní změny v oblasti energetiky, které jsou hnány především rychlým rozšiřováním a snižováním pořizovacích cen čistých technologií.

„Elektrifikace a digitalizace jsou budoucností mnohých částí globálního energetického systému. Vytvářejí nové příležitosti, ale i rizika, která bude potřeba řešit,“ uvedl Fatih Birol. „Pro správná rozhodnutí o energetické politice potřebují mít vlády přístup k datům a analýzám světové úrovně,“ dodal.

Agentura v publikaci například předpovídá, že v příštích 25 letech bude rostoucí energetická poptávka uspokojována hlavně obnovitelnými zdroji a zemním plynem. Především solární energie je a bude jedním z nejlevnějších zdrojů elektřiny, a to zejména díky budoucímu rozšiřování tohoto typu výroben elektřiny v Číně a Indii. Naopak v Evropské unii to bude po roce 2030 síla větru, která bude ve výrobě elektrické energie číslem jedna. Agentura také předpovídá další rozšiřování elektromobilů, které nastane i díky vládní podpoře a klesajícím cenám baterií. Autoři zprávy dále vysvětlují, že prim budou v energetickém průmyslu zcela jistě hrát především rozvojové země v čele s Indií. Ekonomika těchto zemí roste rapidním tempem, stejně jako jejich populace. Fatih Birol také zdůraznil, že globální rozvoj jaderné energetiky aktuálně není dostatečný pro dosažení dlouhodobých dekarbonizačních cílů a i přes to, že se rozvoj jaderné energetiky přesouvá do Asie, je důležité, aby rozvoj pokračoval i v Evropě u států, které mají pozitivní vnímání této technologie a zkušenosti s jejím provozem.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) byla založena v roce 1974. Její poslání dnes stojí na třech hlavních pilířích: zajištění globální energetické bezpečnosti, rozšiřování globální spolupráce v oblasti energetiky a podpoře udržitelné energetické budoucnosti. Česká republika je členem od roku 2001.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama