„Výsledek výzkumu je třeba brát s velkou pokorou. Je to pro nás závazek k ještě usilovnější práci pro naši nádhernou metropoli. Práce strážníků, stejně jako policistů, hasičů a záchranářů, je velmi náročná, zodpovědná a mnohdy i nebezpečná. Všichni si zaslouží naše uznání a obdiv,“ popisuje ředitel pražské městské policie Eduard Šuster.
„Analýza pocitu bezpečí“ navazuje na tři roky starý obdobný průzkum a ukazuje, že se pocit bezpečí zvýšil ve všech městských částech metropole. Výjimkou není ani turisticky a nočním životem exponovaná Praha 1, kde se k pocitu bezpečí přihlásilo o 3 % obyvatel více než před třemi lety.
„Práce tím samozřejmě zdaleka nekončí. Aktuálně se například snažíme zvýšit počet strážníků v ulicích. V tom je důležitým faktorem motivace nových uchazečů. Proto jsme nedávno požádali ministryni práce a sociálních věcí o navýšení rizikového příplatku strážníků. A samozřejmě plánujeme další investice, které poslouží k navýšení bezpečnosti v hlavním městě,“ dodává náměstek primátora Hlubuček.
Průzkum veřejného mínění vypracovala na žádost hlavního města Prahy společnost Ipsos na vzorku 1200 dotázaných. Počet dotazovaných se oproti podobné analýze z roku 2015 zvýšil a ukazuje, že Prahu řadí mezi nejbezpečnější metropole světa i turisté.
„Jsem velice rád, že dlouhodobě stoupá důvěra občanů v Policii České republiky. Výsledky tohoto výzkumu ukazují, že pražské policii věří řádově ještě o 10 procent více občanů, než je aktuální celorepublikový průměr. Je to výrazem toho, že pražská policie umí vytvářet bezpečný prostor, bojovat s kriminalitou, chránit před hrozbou teroristických útoků a stejně tak zvládat i velká bezpečnostní opatření. Tento výsledek vnímám jako oceněním každodenní práce všech pražských policistek a policistů," vysvětluje ředitel pražské policie Jan Ptáček.
Podle náměstka primátora Petra Hlubučka teď musí metropole zapracovat na zrychlení a zjednodušení spolupráce města a bezpečnostních složek v oblastech jako jsou drogy či pouliční kriminalita.