V souvislosti s historicky cenným nálezem rakví se v opravovaných prostorách Kostnice pod kostelem svatého Jakuba v Brně uskuteční záchranný archeologický výzkum. Stanovený postup výzkumu bude v souladu s vyjádřením Národního památkového ústavu v Brně.
„V kostnici pod kostelem svatého Jakuba v Brně objevili dělníci dvě renesanční rakve. Dřevo sice ve vlhkém prostředí zčásti zetlelo, přesto se však na jedné rakvi dodnes dochovala původní malba. Historickou hodnotu nálezu bude možné přesněji určit, až ho památkáři prostudují. Právě kvůli tomuto nálezu je také schváleno provedení záchranného archeologického výzkumu v Kostnici,“ uvádí primátor Brna Roman Onderka.
Záchranný archeologický výzkum provede organizace ARCHAIA, která v současné době vykonává archeologický výzkum na probíhající stavbě Kostnice. Cena tohoto výzkumu bude stát 2 328 000 korun.
„Kostnice pod kostelem svatého Jakuba bude po Mincmistrovském sklepě a Labyrintu pod Zelným trhem, třetím podzemním prostorem, který brněnská radnice zpřístupní veřejnosti,“ připomíná primátor Brna Roman Onderka.
Investiční akce „Zpřístupnění brněnského podzemí – část Kostnice“ je zařazena v rozpočtu kapitálových výdajů města Brna. Celkové rozpočtové náklady na tuto stavební akci jsou ve výši 38 511 000 korun.
Dělníci v prostoru Kostnice od června letošního roku přebírají ostatky a třídí je. Po vyčištění se použijí část lebek a kostí pro chystané expozice. Drobné úlomky kostí a kosterní prach bude uložen na Ústředním hřbitově.Součástí úprav Kostnice jsou i stavební práce. Stavbaři musí mimo jiné postavit nový vstup do kostnice. V době, kdy se dovnitř ukládaly lidské ostatky, byla přístupná pouze z kostela, zprostředka chrámové lodi po schodišti ukrytém pod kamennou deskou. Pro prohlídky vznikne nový vstup z Jakubského náměstí.
Jakubská kostnice je druhou největší svého druhu v Evropě. Nacházejí se tam ostatky asi padesáti tisíc lidí.