Irská pojistka se jmenuje „irská“, protože je o Irsku. Prakticky zajišťuje naplnění vůle Unie a UK zabránit vzniku „pevné hranice“, která by mohla pomoci k obnovení nábožensko-politického násilí. Pro nás teorie, pro Iry stovky mrtvých v minulosti a obava z návratu zpět. Unie za požadavkem Irů, abychom udělali vše pro to, aby se deklarace naplnila v realitu, pevně spojí a ani ten nejpopulističtější z premiérů EU 27 s nápadem, že řekneme Irům, že mají smůlu, nepřišel. Věděl by, že tím zcela devalvuje hodnotu unijního klubu. Bývalý český ministr, zastánce co nejsilnější české suverenity, to opakovaně navrhuje, možná proto, že právě toto chce. Nebo jen nechápe, že otázka irské pojistky je věc, ve které mají hlavní slovo na unijní straně Irové, a nikoliv politici v Praze.
PS: Celý problém s naplněním EU a UK dohody „žádná pevná hranice“ vznikl v momentu, kdy si britští konzervativci začali vyjasňovat, jaký brexit část z nich chce. Uzavírání obchodních smluv, vlastní celní politiky a standardy pro zboží, což je to, co část konzervativců za brexitem vidí, je totiž na rozdíl od vize Laburistů – setrvání v celní Unii EU – neslučitelná s volným pohybem zboží přes hranice, zde té na irském ostrově. Ten by totiž ekonomicky poškozoval unijní a jindy UK trh.
Zastánci tohoto konceptu opakovaně hovoří o fungující neviditelní hranici. Mluví o tom již 2 roky a ani o píď dál se nedostali, pokud vím, nic nenavrhli. Proto pojistka říká, že do té doby, než nalezneme spolu fungující řešení, bude celý irský ostrov fungovat z hlediska vnějšího obchodu dle pravidel EU. Do té doby, než nejdeme jiné fungující nastavení.
Omezit časově tuto dohodu (bez toho, že si to přejí Irové) není nic jiného než hození Irska, člena Unie, kde shodou okolností má EU jednu z největších podpor v celé EU28, přes palubu. Je to zrada. Bolestivá. Ne nepodobná událostem naší historie, pan Vondro.