Se záměrem se seznámila Rada Středočeského kraje na zasedání 16. února 2015. „Máme možnost získat od společnosti Diamo areál, kde se nacházejí čtyři unikátní turbokompresory a dva těžní stroje. Společnost plánuje likvidovat nevyužívané objekty a nyní se naskytla jedna z posledních šancí, jak historické a i technologicky ojedinělé objekty zachránit budoucím generacím,“ sdělil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek (KSČM).
Turbokompresorovna a strojovna jsou doklady největšího rozmachu československého uranového hornictví. Tato etapa se od poloviny 50. let nesmazatelně zapsala nejen do dějin československého, ale i celosvětového hornictví. Turbokompresory vyrobené v plzeňské Škodovce v roce 1953 vyráběly stlačený vzduch pro provoz i zdejší nejhlubší šachty (č. 16 – 1838 metrů) ve střední Evropě. Těžní stroje byly vyrobeny v roce 1975 v ČKD Praha. „Budeme jednat s podnikem Diamo o možnosti bezúplatného převodu, musíme ale zanalyzovat i veškeré další náklady,“ dodal radní Štefek.
Hornické muzeum v Příbrami, které je na seznamu národních technických památek, patří mezi perly Středočeského kraje. Ročně ho navštíví více než sto tisíc lidí, podle počtu stálých expozic patří mezi pět největších muzeí v ČR a k největším hornickým muzeím v Evropě. Hornické muzeum navazuje na práci Krajinského muzea v Příbrami, které bylo založeno v roce 1886. Vedle památek souvisejících s městem se v muzeu hromadily předměty z oblasti hornictví a hutnictví. Muzeum provozuje skanzen v Březových Horách, muzeum i skanzen lidových staveb ve Vysokém Chlumci, Muzeum Zlata v Novém Kníně a další expozice. Aktuální nabídku lez nalézt na stránkách www.muzeum-pribram.cz.