„Chtěli jsme se reálně přesvědčit, že všechny složky integrovaného záchranného systému našeho regionu jsou skutečně připraveny na u nás tak netypickou událost, jakou je výskyt takové vysoce nakažlivé a nebezpečné nemoci. Přestože je zde toto riziko stále velmi nízké, musíme za všech okolností zajistit ochranu zdraví a životů našich spoluobčanů. Podle předběžného hodnocení cvičení jsou středočeští záchranáři připraveni velmi dobře,“ řekl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).
Námět scénáře cvičení vycházel z aktuálně probíhající epidemie eboly v západní Africe. Existují však i další hrozby zavlečení závažných onemocnění, která se snadno šíří mezi lidmi nebo na jejich léčbu dosud neexistují účinné léky. V těchto případech je nutná spolupráce orgánů ochrany veřejného zdraví s praktickými lékaři. Ti jsou zpravidla prvním zdravotnickým zařízením, které nemocný navštíví.
Při cvičení byly využity všechny technické prostředky, které má integrovaný záchranný systém k dispozici. Hasiči a další členové složek IZS si tak vyzkoušeli, jak se pracuje s dekontaminačními komorami i jak náročný je zásah v ochranných oděvech a dalších ochranných prostředcích. Oba figuranti byli odvezeni speciálními vozy - pacient podezřelý z nákazy v izolačním transportním vaku zdravotnickou službou Ambulance Meditrans do pražské Nemocnice Na Bulovce a muž potřísněný biologickým materiálem posádkou firmy Amfion na infekční oddělení regionálního poskytovatele lůžkové zdravotní péče. Praktickému lékaři a jeho zdravotní sestře byla nařízena karanténa. Na závěrečné dezinfekci ohniska nákazy a veřejných prostorů se podílel tým zkušených pracovníků Zdravotního ústavu z Ústí nad Labem. Prověřen byl také odvoz kontaminovaných předmětů a materiálů do spalovny.
Prověřovací cvičení „Nákaza VNN - EBOLA 2015“ bude v následujících dnech podrobně analyzováno a vyhodnoceno. Své poznatky a připomínky připraví také přizvaní rozhodčí (pozorovatelé), kteří průběh cvičení sledovali na operačním středisku i v místě zásahu.