Konferenci konanou pod záštitou radního pro kulturu a památkovou péči Zdeňka Štefka pořádalo Sdružení pro stavebně-historický průzkum, Vlastivědné muzeum ve Slaném, Archeologický ústav AV ČR, Fakulta architektury ČVUT, Filozofická fakulta Univerzity J. E. Purkyně a město Slaný. Mezi účastníky nechyběli ani hosté ze zahraničí.
„Oceňuji, že si organizátoři pro pořádání konference vybrali Středočeský kraj, protože kulturní dědictví kraje je mimořádné a otisky života v historických stavbách můžeme vidět takřka všude okolo nás,“ řekl radní Z. Štefek, když představoval Středočeský kraj a dodal: „jsem rád, že v rámci exkurzí účastníci konference navštíví i buštěhradský hrad, tedy ne mediálně známější zámek, a že se budou v referátech věnovat i objektům, kterým se kraj snaží vdechnout život, třeba faře v Dolní Krupé.“
Konference se tematicky věnuje proměnám používání staveb, tedy jejich druhým, třetím a dalším životům. V druhém tématu je zaměřena na původní záměry, tedy na konflikt ambicí a reality. Třetí téma je věnováno provizorním úpravám, které se změnily v definitivní. Čtvrté téma sleduje využití prostoru podle stop očazení, zaprášení, odření, poškrábání, zkrátka sleduje používání a opotřebení staveb. Páté téma konference má těžiště v graffiti, šesté hovoří o kvalitě a kvantitě použitých materiálů staveb. V sedmém tématu se bude hovořit o údržbách o opravách historických staveb, poslední téma bude věnováno katastrofám živelným i válečným a následným opravám.
Konference probíhá do pátku 20. června 2014, kdy bude následovat exkurze do Panenského Týnce a obcí Třebíz, Srbeč, Mšec, Smečno a Buštěhrad.
Jako tradičně bude z konferenčních příspěvků vydán i sborník.