uprchlíci v ČR
Kam konkrétně? Co s nimi bude? Je pro ně připraven nějaký integrační program? Jak dlouho v Čechách budou? Proč zpráva o jejich přijetí přišla jak blesk z čistého nebe? Kdo o tom rozhodl? Ve sněmovně se o tom prý nehlasovalo. Proč? A kdo nebo co nám nařizuje je přijmout? Z dodržování povinných kvót jsme se snad vykoupili. Nebo ne?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
některé Vaše otázky jsou přesně ty, které by měly směřovat na současnou vládu nebo na některého z jejich představitelů, a to především na premiéra Sobotku a jeho koaliční partnery Babiše a Bělobrádka či na ministra vnitra Chovance a věřte mi, že jsem z této situace silně rozladěná, jako jste i vy. Pravomoc přijímat migranty je v rukou vlády a jediné, co by mohla sněmovna v této věci podniknout je vyslovení vládě nedůvěru a de facto jí vyměnit. Avšak to je málo pravděpodobné, protože koalice ČSSD, ANO a Lidovců má v současnosti většinu poslanců nutných pro takový krok. ODS se s dalšími opozičními stranami alespoň podařilo přijmout usnesení, jež odmítlo povinné kvóty, ale bohužel takové usnesení není pro vládu závazné a může jej ignorovat, jak ostatně již v minulosti udělalo v nejednom případě. Impotentní a z velké části nekvalifikovaná vláda premiéra Sobotky tedy nezajistila blokační menšinu států při jednání Rady EU a byla ostatními členskými státy osmadvacítky přehlasována kvalifikovanou většinou, a proto byly přijaty tzv. kvóty pro přijímání migrantů, které bychom měli přijmout v celkovém počtu 2 691 do České republiky. Podle některých zpráv by mělo prvních 80 migrantů (Syřanů) z tureckých utečeneckých táborů přijít do ČR do konce října, ale podle Chovance do konce roku nepřijdou. Ani jako poslanci tedy nemáme dost informací, které bychom chtěli a musíme se, stejně jako vy, spoléhat je na otevřené zdroje z médií. Je to další flagrantní důkaz neschopnosti současné vlády vést jednání na zastavení migrační vlny a zajištění řádné ochrany společných hranic i bez pomoci Turecka, na které se nedá spoléhat. Kvůli dohodě, kterou s Tureckem dojednávala Angela Merkelová, špičky bruselských byrokratů a naší vlády jsme dnes v situaci, kdy nás může prezident Erdogan velice snadno vydírat. Bohužel.
Jana Černochová