Přijetí eura
Dobrý den pane senátore Velebo, chtěl jsem se Vás zeptat jaký je Váš názor a názor SPO na přijetí eura v České republice. Slyšel jsemněco o referendu, které prosazuje SPO, je to pravda?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Dobrý den. Za tuto závažnou otázku děkuji. Tuším, že zrovna dnes nebo zítra si pozval pan prezident do Lán k diskuzi na toto téma guvernéra ČNB, ministra financí a další. Můj názor na přijetí eura v mnoha aspektech zřejmě nebude konformní s názorem prezidenta. Dívám se na tuto problematiku z několika úhlů pohledu a řekl bych k tomu následující.
Momentálně z praktického hlediska vzato není přijetí eura na pořadu dne. Tato vláda, která bude s nejvyšší pravděpodobností vládnout do poloviny roku 2017 přijetí eura v programovém prohlášení nemá. Pokud po stávající vládě přijde vláda, která se rozhodne k euru přikročit, pak přípravné práce, v podstatě přechodné období, trvají nejméně 3 roky. Tedy nejdříve je možné tento krok udělat po roce 2020. Není to jenom názor můj, ale také Bankovní rady ČNB a samozřejmě i guvernéra, s nimiž jsem měl možnost coby senátor tuto problematiku konzultovat.
Dále jsem přesvědčen, že o takto závažné otázce musí být rozhodnuto v referendu, což je jeden z pilířů politického programu SPO. Jsme pro přímou demokracii a budeme tento princip jednoznačně prosazovat.
¨Třetí moje poznámka se týká role koruny v situaci, kdy většina států EU je členy eurozóny. Podle mne se ukázalo naprosto jasně v období velké finanční krize před třemi lety, že mít svoji měnu má svoje výhody. To by odborně doložili nezávislí ekonomové. Poznamenám k tomu jenom to, že se nás tenkrát otázka uvolňování, chcete-li obětování zdrojů na záchranu kolabujících ekonomik, například Řecka, přímo nedotkla.
A konečně moje závěrečná poznámka. Když to tak vidím, jak se plíživě a vytrvale ztrácí jednotlivé prvky suverenity členských států EU, například diktát kvót pro uprchlíky, tak jsem přesvědčen o tom, že je dobře mít svoji českou měnu a řídící Českou národní banku. Mimo ryze odborných ekonomických hledisek to má i pozitiva, která nejde ekonomicky vyčíslit, ale která jsou nesporná. Vnímám korunu jako určitý prvek státnosti, vztah k našim kořenům, který podporuje v dnešním globalizovaném světě určitou míru národního sebevědomí. Jsme malá země a na rozdíl od těch velkých bychom si měli tyto hodnoty pěstovat a chránit.