Čínská strana dlouhodobě otevřeně mluví o tom, že pokud se návštěva Tchaj-wanu uskuteční, budou české firmy sčítat škody a politiky dojde k dalšímu zhoršení vzájemných česko-čínských vztahů.
„Během debaty o mé cestě na Tchaj-wan se vlastně ukázalo, že se nám sem do České republiky vrací hodnotový střet, který jsme v roce 1989 vítězně vybojovali. Střet mezi základními hodnotami a principy, na kterých fungujeme. Suverenita, nezávislost, vláda práva, svoboda, demokracie – s něčím, co jsem nazval počítáním grošů,“ konstatoval na tiskové konferenci v Senátu.
Podle jeho slov, buď budeme držet své principy a hodnoty, anebo budeme počítat groše. „A pokud já pojedu na Tchaj-wan, tak se přikláním k tomu, abychom dodržovali své hodnoty a principy. A abychom přestali počítat groše, protože jednou bychom mohli zjistit, že už vůbec žádné nemáme,“ konstatoval předseda Senátu.
Politická scéna je v této věci od počátku rozpolcená. Strany vládního tábora, KSČM i SPD cestu kritizují a varují před poškozením českých firem. Opoziční ODS, TOP 09, STAN a další strany naopak Vystrčilův záměr oceňují s tím, že zachraňuje hrdost České republiky a dává najevo, že si nemáme nic nechat diktovat komunistickou Čínou.
Miloš Vystrčil po oznámení, že cestu skutečně zrealizuje, začal hovořit o přípravě podnikatelské delegace, kterou by sebou chtěl vzít. Lze sice očekávat, že někteří podnikatelé skutečně na Tchaj-wan vyrazí, ale nejspíš nepůjde o široké zastoupení velkých českých podniků. A už vůbec ne těch, které mají obchodní zájmy v pevninské Číně.
Redakce se ptala lidí spjatých s podnikatelskými svazy, jak budou k cestě přistupovat. Vše lze shrnout do dvou slov: nervozita a obavy.
„Nedovedu si představit, že by s panem Vystrčilem vyrazila klasická podnikatelská delegace, jak ji známe z klasických zahraničních cest vrcholných politiků. Hospodářská komora nebo Svaz průmyslu a dopravy to mohou těžko zaštítit, už by si pak v Číně ani neškrtli, nejspíš by tam jejich šéfy ani nepustili. To nikdo nebude riskovat. Já byl s na mnoha cestách s panem prezidentem, teď nejedu určitě. Ve snu by mě to nenapadlo. Celé je to blbost a truc akce podle mě, která v důsledku poškodí všechny. Víte kolik českých firem za poslední roky rozjelo byznys související s Čínou? A to všechno může padnout, všechno to může skončit na smetišti a to jen kvůli tomu, aby někdo ulovil domácí voliče. Do poslední chvíle jsem tomu nevěřil, měl jsem pana Vystrčila za rozumného člověka, který by mohl být i prezidentem. Teď to podělal. Svých pár voličů možná utvrdí, že volili správně, ale další moc nezíská. Státník má brát ohledy na zájmy země jako celku. Ne na zájmy současného Senátu, který si hraje na pseudo opozici,“ svěřil se nám český byznysmen, který si z pochopitelných důvodů přál v článku zůstat v anonymitě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka