Obnova odvodů do armády? Hádka mezi SPD a lidovci, důvod překvapí

11.02.2020 8:58 | Zprávy

ANKETA Obnoví se povinné vojenské odvody? Pro takovou možnost, která se čas od času objevuje, se aktuálně vyslovil šéf poslanců KDU-ČSL a člen výboru pro obranu Jan Bartošek. Vede ho k tomu stav bezpečnosti ve světě. ParlamentníListy.cz se zeptaly dalších politiků ze Sněmovny, zda by takový návrh podpořili.

Obnova odvodů do armády? Hádka mezi SPD a lidovci, důvod překvapí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní nástup příslušníků AČR, Policie ČR a koaličních armád po návratu ze zahraničních operací na území Afghánistánu, Bosny a Hercegoviny, Egypta, Iráku, Mali a Středoafrické republiky

Podle poslance Jana Bartoška (KDU-ČSL) by se měly obnovit vojenské odvody. Stát totiž nemá přehled o lidech schopných bránit zemi. K této tezi se následně vyjádřil na sítích bezpečnostní expert Andor Šándor a nechyběla ani slova poslance ČSSD a místopředsedy branného výboru Jaroslava Foldyny.

„Vzhledem k proměňující se bezpečnostní situaci ve světě by Česká republika měla vědět, kolik v případě ohrožení státu má k dispozici lidí, kteří jsou připraveni a ochotni zemi bránit, kdo má jaké zdravotní omezení, anebo například kdo odmítá službu z důvodu výhrady svědomí. Není to o tom, že by se povinná vojenská služba měla vrátit,“ uvedl ke své myšlence poslanec Jan Bartošek pro server iRozhlas.cz. 

Ministerstvo obrany se diskusi na toto téma nebrání, ostatně již dříve se pokoušelo odvody obnovit, ale marně. Podle mluvčí Jany Zechmeisterové by náklady na odvodní řízení s celým populačním ročníkem vyšly na zhruba 100 milionů korun ročně.

Pro obnovení odvodů by zvedl ruku i místopředseda výboru pro obranu Jaroslav Foldyna (ČSSD). „Podívejme se kolem sebe, podívejme se na situaci, ve které je Evropa,“ uvedl Foldyna s tím, že si myslí, že evidence bojeschopných mužů je v dnešní době víc než nutná. „Kdyby stát měl evidenci nějakých lidí, kteří dokážou unést zbraň, udělat pět kliků a umět taky plavat, tak by to mohla být nějaká občanská záloha, kterou by mohl stát v případě potřeby povolat,“ zmínil Foldyna, který tímto svým stanoviskem mnohé překvapil. Často totiž vystupuje po boku těch, co jdou proti NATO a aktivitám naší armády. 

ParlamentníListy.cz položily politikům ze Sněmovny otázku, zda by takový návrh podpořili, anebo jde podle nich o něco, co v současné době není namístě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

cenzura

I já jsem ostře proti cenzuře, bohužel je se nám tu rozmáhá a to i ze strany vlády. Nebo vy nemáte ten dojem? Vždyť Foltýn je toho jasným příkladem, a myslím, že za celým tím vládním bojem proti dezinformacím je vlastně snaha o cenzuru pro vládu nepohodlných názorů. Netvrdím, že svoboda slova je ab...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…