Na stabilitu situace má negativní vliv zejména stále se zvyšující množství kontaminované vody. Tento problém musí být vyřešen dřív, než se bude rozhodovat o dalším postupu likvidace havarované elektrárny.
Konstatuje to zpráva IAEA, která byla vydána po skončení konference Světové asociace provozovatelů jaderných zařízení (WANO Biennial General Meeting), jež se konala tento týden v Moskvě. Představitelé WANO a IAEA jednali o Pofukušimském akčním plánu jaderné bezpečnosti (Post-Fukushima Nuclear Safety Action Plan). Generální ředitel WANO Ken Ellis řekl, že buď bude veškerý radioaktivní materiál v elektrárně Fukušima odstraněn (kromě zařízení na ukládání odpadu), nebo bude použit pro výrobu elektrické energie, což by mělo "zásadní význam" pro budoucí strategie recyklace jaderného odpadu. Dekonstrukce elektrárny se odhaduje na dalších 40 let.
Klíčem k pokroku v bezpečnosti jaderných elektráren za poslední dva roky se stala spolupráce WANO s IAEA. Od září 2011 organizace vzájemně hodnotí inspekce jaderných elektráren, které musí sdílet provozní zkušenosti. Součástí pofukušimského plánu je také zavedení celosvětově integrované strategie pro jaderné incidenty a havárie a posun od pouhé prevence nehod na prevenci a zmírňování nehod.
zdroj:
http://www.sone.org.uk/interview-wano-plans-post-fukushima-future/
http://www.platts.com/RSSFeedDetailedNews/RSSFeed/ElectricPower/21050439
http://www.nucnet.org/all-the-news/2013/05/21/iaea-head-calls-on-nuclear-plants-to-ask-for-osart-missions
http://www.atimes.com/atimes/Japan/JAP-01-210513.html
http://www.noodls.com/view/13D475E2DEFB8AB79874BCEC1955A703FEB50CD1
IAEA calls for defining "end state" of crippled Fukushima plant. Internet: http://www.globalpost.com/dispatch/news/kyodo-news-international/130523/iaea-calls-defining-end-state-crippled-fukushima-plant
IAEA Outlines ‘Challenges And Uncertainty’ For Fukushima Decommissioning. Internet: http://www.nucnet.org/all-the-news/2013/05/23/iaea-outlines-challenges-and-uncertainty-for-fukushima-decommissioning
další informace:
Havárie elektrárny Fukušima I z 11.března 2011 patří spolu s Černobylem mezi zatím nejhorší jaderné havárie (neobyvatelnost okolí se odhaduje na dalších 20 let). Elektrárnu provozuje japonská energetická společnost Tepco. Po havárii se musela elektrárna zestátnit, aby se společnost nedostala do bankrotu.
Fukušima odstartovala množství bezpečnostních opatření JE po celém světě a podpořila protijadernou kritiku. Např. Německo v závislosti na havárii vyhlásilo odstavení všech svých jaderných elektráren do roku 2022.
Likvidace JE Fukušima-Daichii je naplánována na 4 fáze a má trvat 40 let. První fáze bude trvat dva roky a zahrnuje odstranění vyhořelého paliva a bazénů s vyhořelým palivem. Nicméně odstranění vyhořelého paliva a dalších nečistot může likvidaci prodloužit až o 10 let.
V době nehody byly výrobní bloky elektrárny 1, 2 a 3 v provozu a všechny utrpěly poškození aktivní zóny reaktoru. 4. blok byl v té době odpojen a bez paliva, jeho reaktor byl však těžce poškozen výbuchem vodíku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva